Zespół

Czesława Monczka

Czesława Monczka jest absolwentką AST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W swojej karierze związana była z teatrami: Polskim w Bielsku-Białej, Zagłębia w Sosnowcu, Nowym w Zabrzu i Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

W Teatrze Polskim wcieliła się m.in. w Księżniczką Gonzagą w „Sułkowskim". W Sosnowcu można ja było podziwiać w roli Gruszy w "Kaukaskim kole kredowym". Na scenie zabrzańskiego teatru grała m.in. Lady Annę w "Ryszardzie III". Z kolei w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida zagrała Mumię Chińską w "Pragmatystach" w reżyserii Krystiana Lupy.

Monodram „Tabu" przyniósł zaś aktorce prestiżową nagrodę teatralną Złota Maska.

Z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie aktorka związana jest od 1982 roku. Na częstochowskiej scenie stworzyła wiele wybitnych kreacji, zagrała w kilkudziesięciu spektaklach, także muzycznych.

Obecnie aktorkę można zobaczyć w następujących spektaklach:

- Babcia: Jak zostać smokiem? - bajka japońska, tekst i reżyseria Karolina Okurowska-Wabnic

- Babcia: "Czerwony Kapturek" na motywach baśni Charlesa Perraulta i braci Grimm w adaptacji Cezarego Żołyńskiego, reż. Dariusz Wiktorowicz

M.:"Makbet" Williama Szekspira w reżyserii André Hübnera-Ochodlo

- Róża o Zachodzie Słońca, Król, Pani Z.: "Mały Książę. Opowieść" na motywach „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, reż. Agnieszka Baranowska                                     

Grała m.in. w „Szkicach z piekła uczciwych" w reżyserii Jana Machulskiego, „Operze za trzy grosze" w reżyserii Bogdana Michalika, „Kwiatach polskich" w reżyserii Romana Kordzińskiego, „Bachantkach" w reżyserii Pawła Łysaka, „Balladynie", „Panu Tadeuszu", „Weselu" oraz „Romansach i balladach" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, „Moralności pani Dulskiej" w reżyserii Ignacego Gogolewskiego, „Rewizorze" w reżyserii Marka Mokrowieckiego, „Ślubach panieńskich" w reżyserii Andrzeja Łapickiego, „Iwonie, księżniczce Burgunda" i „Pannie Julii” w reżyserii Katarzyny Deszcz, „Kramie z piosenkami" w reżyserii Laco Adamika, „Trzech siostrach" w reżyserii Julii Wernio, „Drugim pokoju" Herberta w reżyserii Anny Kękuś, „Moralności pani Dulskiej” w reż. Eweliny Pietrowiak, „Walentynkach” Iwana Wyrypajewa w reż. Szczepana Szczykno, „Niebezpiecznych związkach” w  reż. Ingmara Villqista. 

W przeciągu ostatnich dwóch sezonów aktorka zagrała w spektaklach wyreżyserowanych przez Magdalenę Piekorz: „Królowa Śniegu" Beniamina  Bukowskiego wg H. Ch. Andersena oraz w „Czyż nie dobija się koni?", Horace’a McCoya.

W 2013 r. aktorka zagrała w spektaklu „Sen nocy letniej” wg Williama  Szekspira w reż. Krzysztofa Popiołka (Teatr Zagłębia, Sosnowiec).

 

W 2003 roku aktorka otrzymała Nagrodę Prezydenta Częstochowy w Dziedzinie Kultury.