Zespół

Czesława Monczka

Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. W swojej karierze związana była z teatrami: Polskim w Bielsku-Białej, Zagłębia w Sosnowcu, Nowym w Zabrzu i Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

W Teatrze Polskim wcieliła się m.in. w Księżniczką Gonzagą w „Sułkowskim". W Sosnowcu można ja było podziwiać w roli Gruszy w "Kaukaskim kole kredowym". Na scenie zabrzańskiego teatru grała m.in. Lady Annę w "Ryszardzie III". Z kolei w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida zagrała Mumię Chińską w "Pragmatystach" w reżyserii Krystiana Lupy.

Z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie aktorka związana jest od 1982 roku. Na częstochowskiej scenie stworzyła wiele wybitnych kreacji, zagrała w kilkudziesięciu spektaklach, także muzycznych.

Grała m.in. w „Szkicach z piekła uczciwych" w reżyserii Jana Machulskiego, „Operze za trzy grosze" w reżyserii Bogdana Michalika, „Kwiatach polskich" w reżyserii Romana Kordzińskiego, „Bachantkach" w reżyserii Pawła Łysaka, „Balladynie", „Panu Tadeuszu", „Weselu" oraz „Romansach i balladach" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, „Moralności pani Dulskiej" w reżyserii Ignacego Gogolewskiego, „Rewizorze" w reżyserii Marka Mokrowieckiego, „Ślubach panieńskich" w reżyserii Andrzeja Łapickiego, „Iwonie, księżniczce Burgunda" i „Pannie Julii” w reżyserii Katarzyny Deszcz, „Kramie z piosenkami" w reżyserii Laco Adamika, „Trzech siostrach" w reżyserii Julii Wernio, „Drugim pokoju" Herberta w reżyserii Anny Kękuś, „Moralności pani Dulskiej” w reż. Eweliny Pietrowiak, „Walentynkach” Iwana Wyrypajewa w reż. Szczepana Szczykno, „Niebezpiecznych związkach” w reż. Ingmara Villqista. 

W przeciągu ostatnich dwóch sezonów aktorka zagrała w spektaklach wyreżyserowanych przez Magdalenę Piekorz: „Królowa Śniegu" Beniamina Bukowskiego wg H. Ch. Andersena oraz w „Czyż nie dobija się koni?", Horace’a McCoya.

W 2013 roku aktorka zagrała w spektaklu „Sen nocy letniej” wg Williama Szekspira w reż. Krzysztofa Popiołka (Teatr Zagłębia, Sosnowiec).

 

Aktorkę obecnie można zobaczyć w następujących spektaklach:

Nagrody:

  • Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury (2003)
  • Złota Maska za monodram „Tabu"

 

Encyklopedia Teatru Polskiego

Internetowa Baza Filmu Polskiego