Spektakle

Cudowne

reżyseria Pamela Leończyk

W 1912 roku wydarzył się proces sądowy, który wstrząsnął całym krajem. Był na tyle bulwersujący, że przykrył głośną wówczas tragedię Titanica. Wszystko za sprawą Damazego Macocha, paulina, który dokonał zuchwałej profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W toku śledztwa okazało się, że duchowny regularnie okradał jasnogórski skarbiec, wdał się w romans z łódzką urzędniczką Heleną Krzyżanowską i dopuścił się morderstwa na własnym kuzynie Wacławie.

 

„Cudowne” to pełna realizmu magicznego opowieść o dzisiejszej Częstochowie, w której umieszczeni zostają bohaterowie skandalu sprzed ponad stu lat. Fantazja na temat kradzieży jasnogórskiego obrazu będzie punktem wyjścia do śledztwa w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o różne stany wiary i możliwości cudu. W przedstawieniu, silnie czerpiącym z konwencji kryminału, szczególnie mocno wybrzmi pytanie o współczesny podział w „mieście między klasztorem a kominem”.

– Daria Sobik, autorka sztuki „Cudowne”

 

PRAPREMIERA: 18 maja 2024


Daria Sobik, reżyseria – Pamela Leończyk, muzyka – Magdalena Sowul, choreografia – Daniel Leżoń, scenografia i kostiumy – Magda Mucha, światło – Paweł Murlik, inspicjent/sufler – Mariusz Korek

 

Obsada

Galeria foto: Piotr Dłubak