Festiwal » XII Przegląd Przedstawień Istotnych "Przez dotyk" Rodzina +/_

Tato

Artur Pałyga

  • Małgorzata Bogajewska
  • Scena: duża
  • Godzina: 19:00

 TEATR BAGATELA, KRAKÓW

Małgorzata Bogajewska w oryginalny sposób inscenizuje dramat skomplikowanych relacji ojcowsko-synowskich. Wyborny komentarz do akcji stanowi muzyka wykonywana na żywo przez aktorów.

Nie lubimy ojców. Dlatego ich nie ma. Dlatego samotne matki harują dzień i noc na kasach, świątek, piątek. Dzieciaki wychowują babcie. Kobiety, w przeczuciu tego, co je czeka, unikają dzieci. (...) Nie ma żadnych ojców. Nikt nie tęskni. Samotnym matkom przydałby się po prostu jakaś służba albo instytucja, która, nie powodując wyrzutów sumienia, sumiennie zajęłaby się domem i wychowaniem dzieci pod ich nieobecność.

A ci, którzy zostają, są enigmatyczni. Cóż to za ojcowie! Cóż za figury! (...)

Nasi ojcowie to byli ostatni ojcowie. Po nich tylko cisza oraz partnerzy mamusi. Tatuś. Tatusiek. Nikt nie powie już – ojciec. Chyba że półżartem, półgębkiem i już bez znaczenia.

Piekło ojców jest już wypełnione.

 ... bo każdy z nas miał problemy z ojcem

Zapraszamy 30 września 2018 r. (niedziela), godz. 19.00

bilety w cenie: Parter- 80 zł, balkon- 70 zł

czas trwania spektaklu - 110 minut

Obsada: Franio - ADAM SZAREK, Mamusia - ANNA ROKITA, Ojciec- MARCIN WIERCICHOWSKI, Dziadek/ Czarna postać z pieca/ Wujek Stefan/ Wojskowy I/Pies - WOJCIECH LEONOWICZ, Mariuszowa/ Pan z telewizora/ Wujek Wujek Edward/ Żołnierz/ Wojskowy II - PRZEMYSŁAW BRANNY, Siostra/ Mariusz/ Pielęgniarka wojskowa/ Panienka z miasteczka/ Ksiądz/ Sąsiadka - PATRYK KOŚNICKI, Brat/ Lekarz wojskowy/ Ciotka Atalia/ Wojskowy III/ Sąsiadka - TOMASZ LIPIŃSKI

Reżyseria: Małgorzata Bogajewska

Scenografia: Dominika Skaza

Muzyka, aranżacja muzyczna: Bartłomiej Woźniak

Światła: marek Oleniacz i Małgorzata Bogajewska

Asystent reżysera/inspicjent/ sufler: Joanna Jaworska

Orkiestra:

Adam Szarek: kontrabas; Marcel Wiercichowski: wiolonczela; Wojciech Leonowicz: skrzypce, trąbka, gitara, banjo; Przemysław Branny: akordeon, pianino; Patryk Kośnicki: perkusja, cajon, przeszkadzajki; Tomasz Lipiński: banjo, gitara, przeszkadzajki; Anna Rokita: przeszkadzajki

Nagrody i wyróżnienia

Na XV Jubileuszowym Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu jury przyznało nagrody Arturowi Pałydze za dramat „Tato” zrealizowany w Teatrze Bagatela, Małgorzacie Bogajewskiej za reżyserię spektaklu „Tato” w Teatrze Bagatela w Krakowie oraz zespołowi aktorskiemu za role w spektaklu „Tato”. Jury Młodzieżowe nagrodziło „Tatę” jako najlepszy spektakl festiwalu, Marcela Wiercichowskiego za rolę Ojca i Bartłomieja Woźniaka za najlepszą muzykę do spektaklu.

Przedstawienie zdobyło Grand Prix, a Małgorzata Bogajewska, Ewelina Starejki i Marcel Wiercichowski nagrody indywidualne na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie.

Przedstawienie zdobyło Nagrodę Publiczności 10. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni.

Małgorzata Bogajewska zdobyła nagrodę za reżyserię, a Ewelina Starejki wyróżnienie za rolę Mamusi w 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.   

Foto: Piotr Kubic