Spektakle

Weisman i czerwona twarz

reżyseria Andre Hübner – Ochodlo

WEISMAN

I CZERWONA TWARZ

 

ŻYDOWSKI WESTERN

 

George Tabori, przekład – Jacek St. Buras, reżyseria i scenografia –             Andre Hübner – Ochodlo, muzyka – Adam Żuchowski, współpraca scenograficzna – Stanisław Kulczyk

 

 

George Tabori – węgierski Żyd urodzony w Budapeszcie. Pracował jako czyściciel popielniczek w jednym z berlińskich hoteli, korespondent zagraniczny, dziennikarz. Przyjaciel Bertolda Brechta i Grety Garbo. Genialny dramaturg i reżyser. Autor scenariuszy do filmów Alfreda Hitchcocka. Skandalista i prowokator.

 

Andre Hübner – Ochodlo – reżyser, pieśniarz, dyrektor kultowego Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. W częstochowskim Teatrze wyreżyserował „Wilki”, „Plażę”, „Znikomość” i „Do dna”.

 

W surrealistycznej przestrzeni Gór Skalistych spotykają się Indianin i Żyd, którzy licytują się o to którego z nich los bardziej doświadczył. Pojedynek outsiderów historii sędziuje upośledzona córka Weismana – Rutka. Czy wygra ten, kto lepiej się skarży, czy ten kto odkryje zło również w sobie? Teatr Mickiewicza zaprasza a jedyny w swoim rodzaju „western żydowski”. Tabori – wybitny reżyser i dramaturg, kreator i prześmiewca, który śnił po węgiersku, pisał po angielsku, a uchodził za jednego z najwybitniejszych przedstawiciel teatru niemieckiego, rzuca hasło:

 „Kaleki świata, łączcie się!”

 

OBSADA:

Weisman – Michał Kula, Ruta – Sylwia Karczmarczyk

Czerwona Twarz – Adam Hutyra, Myśliwy – Andrzej Iwiński