Spektakle

Sprzedawcy gumek

reżyseria Andrzej Bartnikowski

 

Sprzedawcy gumek

reżyseria Andrzej Bartnikowski

 

Hanoch Levin, przekład – Agnieszka Olek, reżyseria – Andrzej Bartnikowski, scenografia – Wanda Kowalska, muzyka – Marcin Rumiński

 

Napisana znakomicie, podana niebanalnie; metaforyczna, w duchu Beckettowskim ,,smutna komedia", Hanocha Levina, jednego z najoryginalniejszych twórców współczesnego teatru.

Hanoch Levin wybitny izraelski dramaturg przez wielu krytyków  porównywany do Ionesco, Becketta, Brechta, choć tak naprawdę stworzył swój oryginalny język i styl. Jego dramaty są rozpoznawalne głównie ze względu na formę i wyjątkowe połączenie komizmu i tragizmu. „Sprzedawcy gumek” to alegoryczna opowieść o miłości. A w zasadzie o jej braku, o samotności i  straconych życiowych szansach. Bohaterowie „Gumek” spotykają się przypadkowo, w dość absurdalnych okolicznościach. Bela jest przedsiębiorczą farmaceutką, Cingerbaj nieśmiałym urzędnikiem, a Sprol spadkobiercą kilkunastu tysięcy… prezerwatyw, które chce sprzedać z zyskiem i ustawić się na całe życie. Postanawiają dać sobie ostatnią szansę i zawalczyć o miłość. Podejmują trójstronną grę o bliskość…

W spektaklu użyty jest looper – urządzenie do robienia loopów czyli cięcia i przetwarzania pętli muzycznych. W „Sprzedawcach gumek”  loopy są śpiewane przez aktorów w trakcie spektaklu.

Złot Maska 2015  dla Michała Kuli za rolę Szmuela Sprola oraz nominacja za rolę Beli Berlo dla Agaty Ochoty i dla Antoniego Rota za rolę Johanana Cingerbaja.

 

 
Obsada:

Bela Berlo - Agata Ochota 

Szmuel Sprol - Michał Kula

Johanan Cingerbaj - Antoni Rot

PREMIERA - 20 XII 2014 r. (scena kameralna)

Prawami autorskimi do sztuki dysponuje ADiT

Czas trwania spektaklu: 2 h 15 min. z przerwą