Spektakle

Ożenek

reżyseria Gabriel Gietzky

Mikołaj Gogol, reżyseria - Gabriel Gietzky, scenografia - Dominka Skaza, opracowanie muzyczne - Aleksandra Gryka, asystent reżysera - Robert Rutkowski

Niezwykle zabawna, mądra i świetnie napisana komedia jednego z największych dramaturgów rosyjskich -Mikołaja Gogola już niebawem na deskach częstochowskiego teatru !!!

Ożenek od chwili swojej polskiej premiery w 1908 roku wciąż bawi, ale też opowiada o świecie carskiej Rosji, o tym jak wyglądały próby swatania starszego kawalera z pewną damą. W całą historię zamieszana jest swatka i spora ilość zalotników.
Autor stworzył sztukę przepełnioną humorem i satyrą, można powiedzieć w pełni przemyślaną komedię, jednak bohaterowie wzbudzają w nas także litość, a sztuka pokazuje ucieczkę przed miłością, strach przed uczuciem i brak zaufania do drugiej osoby.
Gogol zrezygnował z tradycyjnej miłosnej intrygi prowadzącej, pomimo początkowych nieporozumień między kochankami, do szczęśliwego finału. W komedii nie pada słowo o miłości. Bo nie o romantyczne uniesienia chodzi bohaterom. Zaloty nie mają nic wspólnego z porywami serca, ot zwykła transakcja handlowa.
Pisarz wybrał na temat swojego utworu typowe dla ówczesnych stosunków społecznych zjawisko łączenia się kapitału z nazwiskiem. Pokazał parodię tych stosunków - ohydne targowisko, gdzie zawodowe swatki zachwalają swój towar, wyliczając zalety sprzedawanych dziewcząt i posiadanych przez nie majątków .