Spektakle

Święto Wiosny*

reżyseria Teatr Limen Butoh / Sylwia Hanff

 „Święto Wiosny” *, Teatr Limen Butoh / Sylwia Hanff

(z wykorzystaniem motywów „Święta wiosny” I. Strawińskiego)

Fundacja Performa

 Sylwia Hanff: "Święto wiosny" Strawińskiego/Roericha nie jest dla mnie pozostałością "kultury naiwnej", ale śladem Tajemnicy splatania się życia, śmierci, seksualności, kultu zmarłych i odradzania się świata. Tajemnicy misteriów niedostępnej dla współczesnej kultury Zachodu. To, że powstają kolejne realizacje "Święta wiosny" świadczy moim zdaniem o pragnieniu odzyskania tego umykającego doświadczenia i znaczenia rytuału ofiarniczego (również w jego symbolicznej formie, także teatralnej) jako podtrzymującego istnienie świata. "Wybrana" nie jest dla mnie figurą "kozła ofiarnego" w żadnym sensie, a jej taniec interesuje mnie jako obrzęd inicjacyjny widziany w perspektywie nowoczesnej duchowości feministycznej. To doświadczenie przekroczenia Otchłani, namiętnego zjednoczenia z egzystencją, w którym ekstaza miłości miesza się z ekstazą śmierci".

koncepcja, reżyseria, design, butoh: Sylwia Hanff

muzyka: India Czajkowska

Premiera odbyła się 24 kwietnia 2022 r. na Butohpolis. IV Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Butoh w Warszawie.

Uwaga! g. 18.40Nowe wyzwania dla tańca współczesnego”, spotkanie z choreografką połączone z debatą krytyków i krytyczek ZASP

*Spektakl dla widzów dorosłych

----------------------------------

Bilety:  20 zł normalny / 15 zł ulgowy

Sylwia Hanff  (kier. art. Limen Butoh) - magister filozofii (Uniwersytet Warszawski), pionierka, liderka i najbardziej rozpoznawalna polska performerka butoh, reżyserka, choreografka, instruktorka improwizacji tańca i symboliki ciała (dyplom Institut fur Tanz und Bewegungsdynamik/Niemcy), menadżerka kultury (dyplom Studium Menadżerów Kultury Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), nauczycielka jogi (certyfikat KRI/USA). Na scenie od ponad 26 lat, do tej pory wystąpiła w ponad 40 spektaklach teatrów instytucjonalnych i niezależnych. Była aktorką Warszawskiego Teatru Pantomimy / Teatr Żydowski w Warszawie, 10 lat współpracowała z Teatrem Narodowym i Operą Narodową. Od 20 lat prowadzi Teatr Limen Butoh, w którym stworzyła ponad 25 autorskich spektakli solowych i zespołowych oraz wiele etiud i improwizacji. Występuje w Polsce i na świecie (USA, Japonia, Francja, Włochy, Holandia, Łotwa, Austria). Od 21 lat prowadzi współpracę międzynarodową, organizuje wydarzenia artystyczne, a także zaprasza zagranicznych artystów do udziału w swoich projektach. W 2019 roku Stworzyła Butohpolis. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh, którego jest dyrektorką artystyczną. Od 20 lat prowadzi warsztaty pracy z ciałem i ruchem (butoh, ekspresja ciała, taniec twórczy), w tym długoterminowe projekty edukacyjne zakończone spektaklami (projekt “Nie wiem kim był Grotowski. Laboratorium kultury czynnej” Mazowiecka Nagroda Inspiracji Kulturalnych “Impuls Kultury” 2021 w kategorii “projekt wykorzystujący nowoczesne technologie i innowacyjne formy przekazu”; inspirowany teatrem T. Kantora “Grochów, Grochów”, projekt z Teatrem O.N. osób niepełnosprawnych zakończony wspólnym spektaklem z Teatrem Limen Butoh pt. “Mechaniczne Anioły”). Kuratorka projektów artystycznych oraz z zakresu edukacji artystycznej i kulturalnej, a także projektów społeczno-kulturalnych (m.in. “Mokotów Twórczej Energii” - szkolenie dla arteterapeutów i animatorów kultury wraz z 11 wydarzeniami społeczno- kulturalnymi).