Spektakle

Kameralna literacka. Wieczór poświęcony Irit Amiel, połączony z promocją książki

reżyseria

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Agnieszką Piśkiewicz-Bornstein, promujące nowo wydaną książkę "Ostatnie fastrygi. Irit Amiel w rozmowie z Agnieszką Piśkiewicz-Bornstein". Spotkanie połączone będzie z Salonem Poezji poświęconym twórczości poetki 
--------------------
Ostatnie, bezkompromisowe dzieło Irit Amiel. Rozmowa-rzeka, w której prawie dziewięćdziesięcioletnia pisarka ujawnia wiele nieznanych dotąd faktów biograficznych, krytycznie odnosi się do literatury (swojej i innych piszących), opowiada o bolesnych początkach mieszkania w Izraelu i wiecznej, choć trudnej tęsknocie za Polską.
W wędrówkach po rozległych krainach dzieciństwa, młodości i dorosłości niestrudzenie towarzyszy Amiel jej asystentka literacka, Agnieszka Piśkiewicz-Bornstein. Czytelnik po raz pierwszy może przyjrzeć się ich przyjaźni, poznać współpracę, zobaczyć z bliska warsztat pisarki, dowiedzieć się, kim jest tajemnicza, młoda przyjaciółka sędziwej Irit, bez której nie powstałoby "Życie – tytuł tymczasowy". Silna, władcza kobieca narracja przeplata się tu z pobłażliwymi żartami i trudnymi wyznaniami.
Książka dla miłośników literatury faktu, biografii, rozmów-rzek.

Rozmowę z autorką poprowadzą: Ewa Oleś, sekretarz literacka Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Ilona Kowalska z Filii nr 9 Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie.
----------------------------------------
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach we wrześniu 2021 r.
Po spotkaniu będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie.

----------------------
Do Salonu Poezji zaprosiliśmy aktorki: Małgorzatę Marciniak i Agnieszkę Uchrońską-Kowalską, a także muzyków: Michała Rorata (piano) i Łukasza Kluczniaka (saksofon).
Chcemy, za sprawą poezji Irit Amiel oddać głos dzieciom, dzieciom wojny, o których pisała w tomie „Spóźniona/Delayed”.

----------------------------------------
10 kwietnia (niedziela), godz. 16.00, scena kameralna, bilety w cenie: 15 zł