Spektakle

Strefa zero

reżyseria André Hübner-Ochodlo

The Mercy Seat
 
Neil La Bute podkłada bohaterom lustro przed twarz. Stawia ich pod murem i każe zajrzeć w głąb siebie. Nie jest to konfrontacja bezbolesna, bo dotyczy takich obszarów życia jak: miłość, odwaga i odpowiedzialność.
 
Rzecz rozgrywa się w Nowym Jorku, niecałą dobę po ataku terrorystycznym na WTC. To apokaliptyczne wydarzenie jest tłem do opowiedzenia o intymnej i skomplikowanej relacji łączącej Abby i Bena. Jak podkreśla autor: „Nie jest to sztuka o terroryzmie i polityce, a bardziej o wojnie, którą prowadzimy z tymi, których podobno kochamy”.
Abby ma czterdzieści kilka lat, pracuje w korporacji, jest szefową Bena. On jest od niej kilkanaście lat młodszy, ma żonę i dwie córki. Łączy ich trwający od kilku lat romans. Cudem ocalali z zamachu, ominęli przeznaczenie, bo tego dnia nie poszli do pracy, tylko spotykali się w mieszkaniu Abby na Manhattanie. Z jej apartamentu obserwują gruzowisko, unoszący się pył, ludzi miotających się w poszukiwaniu swoich bliskich. W chwili, kiedy świat się zatrzymał, próbują zrobić wszystko, aby dojść do ładu ze swoim życiem: robią rachunek sumienia, rozkładają swój romans na czynniki pierwsze. W pełnych emocji rozmowach padają pytania o uczucia i granice poświęcenia. Kiedy prywatna wojna przybiera na sile, a najprostsze rozwiązania po raz kolejny nie przynoszą żadnych efektów, jeden z bohaterów poddaje myśl, aby wykorzystać zamach na WTC i upozorować własną śmierć, tylko po to… aby zacząć życie od nowa.
 

Premiera odbyła się w rocznicę zamachów na WTC – 11 września 2021 
Czas trwania: 90 minut (bez przerwy)
Spektakl dla widzów dorosłych
Prawami do sztuki dysponuje ADiT

Neil LaBute, przekład – Hanna Szczerkowska, reżyseria – André Hübner-Ochodlo, scenografia – André Hübner-OchodloStanisław Kulczyk, muzyka – Adam Żuchowski, plakat – Piotr Dłubak, grafika – Jacek M. Krasucki
 
Obsada
 

Obsługa techniczna

Dźwięk – Piotr Andrzej Całus

Światło – Arkadiusz Ficek

Konsultacje kostiumologiczne, charakteryzacja, garderoby – Ewa Michalak

Rekwizyty – Grzegorz Gut

Obsługa sceny – Jacek Celiński, Dariusz Haładus, Paweł Kużdżeń, Bartłomiej Odwaga