Spektakle

Graj, póki grasz

reżyseria Maciej Sobociński

„Graj, póki grasz. Teatr instrumentalny Bogusława Schaeffera”

Duże, międzynarodowe i interdyscyplinarne widowisko sceniczne inspirowane twórczością jednego z bardziej wszechstronnych i cenionych artystów współczesnych.

„Graj, póki grasz”, to teatr instrumentalny Schaeffera w nowej odsłonie. Spektakl, będący collagem kreacji aktorskich, tańca współczesnego, form muzycznych, został wyprodukowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA, która od lat propaguje twórczość Bogusława Schaeffera – kompozytora, dramaturga, grafika, filozofa – artysty awangardowego, który lekceważył kanony i sam mówił, że „w sztuce nie wolno niczego powtarzać za innymi”.

Stworzony przez Fundację AUREA PORTA Festiwal ERA SCHAEFFERA, w którym spotykają się artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki, stylistykę i kultury, nie tylko mocno zaznaczył się na mapie ważnych wydarzeń Warszawy, ale jego pokłosie prezentowane jest na całym świecie. Ostatnio – jesienią tego roku –  skład artystyczny zbliżony do tego, który wystąpi w Częstochowie Schaefferowski Teatr Instrumentalny prezentował z sukcesem w Madrycie.

W Teatrze Mickiewicza pojawią się twórcy już znani w Częstochowie: Maciej Sobociński w naszym teatrze wyreżyserował przed laty

„Ca-sting” Rafała Kmity, a Witold Jurewicz (tu w roli tancerza) był choreografem przy powstawaniu bajki dla dzieci „Niesamowita przygoda Robaczka Kłaczka” oraz  spektaklu dla dorosłych „Miasto Szklanych Słoni”.

Skład wykonawców uzupełnią:

wirtuoz akordeonu – Marcin Wyrostek z zespołem Corazon,

charyzmatyczny raper – Andy Ninvalle

i aktorzy: Lidia Bogaczówna, Izabela Warykiewicz, Marcel Wiercichowski, Sean Palmer

Sam reżyser napisał o nadchodzącym wydarzeniu:

„Zakładaliśmy, że będziemy świętować w tym roku z profesorem jego 90. urodziny. Jednak profesor odszedł, stąd mój pomysł na „karuzelę Bogusława Schaeffera”, spektakl zawieszony między życiem a śmiercią, świętowanie urodzin i wspominanie. Nie będzie to jednak smutne święto, przeciwnie – po Schaefferowsku wyzwolone, szalone i spontaniczne. Ludzie w jego sztukach po gombrowiczowsku przeglądają się nawzajem, zdzierają z siebie maski, atakują, a potem przytulają. Działa to najpełniej, gdy aktor jest obecny na scenie. W jego sztukach wciąż pojawia się refleksja nad tym, kim aktor jest i po co występuje…”

 

Zapraszamy zatem na niezwykłe wydarzenie sięgające do twórczości artysty, który stał się źródłem inspiracji dla następnych pokoleń.

 

Tylko jeden

koncert?/ spektakl?/ inscenizacja?/ sceniczne szaleństwo?

w Częstochowie!

Teatr im. Adama Mickiewicza

13 grudnia 2019 r., godz. 19.00.

Bilety już w sprzedaży.

 

Sądzimy, że Profesor byłby szczęśliwi widząc na widowni młode twarze, stąd specjalna promocja dla licealistów i studentów!

 Foto: M. Pietka, AKPA