Spektakle

Czyż nie dobija się koni?

reżyseria Magdalena Piekorz

 

„Czyż nie dobija się koni?" ("They Shoot Horses, Don't They?")

Horace McCoy,przekład:Felicja Ciemna, adaptacja: Krzysztof Knurek, reżyseria: Magdalena Piekorz, asystent reżysera: Krzysztof Knurek, scenografia:Martyna Kander, choreografia: Jakub Lewandowski,asystent choreografa: Kinga Duda, światło: Paweł Murlik, II asystent reżysera - Andrzej Rospondek  

a także Five o'Clock Orchestra w składzie: Tadeusz Orgielewski (kornet), Piotr Górka (kontrabas), Sebastian Łobos (piano), Janusz Sołtysik (saksofon), Andrzej Wardęga (perkusja)

Premiera: 12 stycznia 2019 r.

„Czyż nie dobija się koni?”, film zrealizowany przez Sydneya Pollacka, wkracza na ekrany kin w grudniu 1969 roku. Kilka miesięcy później zostaje obwołany jednym z najważniejszych obrazów w dziejach amerykańskiej kinematografii. Nominowany m.in. do Oscara, Złotych Globów, nagrody BAFTA. W 1970 r. Nominację do Oscara za rolę Glorii otrzymuje Jane Fonda, ale najlepszym aktorem drugoplanowym okazuje się Gig Young grający Rocky’ego.

Opowiadanie Horace’a McCoya z 1935 r. otrzymuje nowe życie. Teatr sięga po nie rzadko, ale każda inscenizacja budzi ogromne zainteresowanie.

Magdalena Piekorz, reżyser spektaklu, a od września tego roku dyrektor częstochowskiej sceny, przyznaje: „O realizacji tego tekstu myślałam od dawna, ale nigdy nie znalazłam odpowiedniego zespołu. Dopiero tutaj, kiedy poznałam aktorów częstochowskiego Teatru, pomyślałam: Robię to!”.

Próby rozpoczęły się w październiku – równolegle – na scenach Teatru Mickiewicza i Teatru Tańca Włodzimierza Kucy. W spektaklu wystąpi kilkadziesiąt osób: aktorzy, tancerze, statyści i słynny jazzowy big-band Five O’Clock!

Ameryka, lata 30., czas Wielkiego Kryzysu – biedy, głodu i marazmu. Show- biznes stwarza potwora w postaci trwających tygodniami maratonów tańca. Do Hollywood – fabryki marzeń – przyjeżdżają setki desperatów. Wśród nich są m.in. Gloria marząca o zrobieniu kariery aktorskiej, Robert, który chce zostać reżyserem, Alice – prowincjonalna aktorka w stylu „american sweetheart” ciężarna Ruby i jej mąż, który bez skrupułów zachęca żonę do udziału w krwawym show. Stopniowo poznajemy bohaterów – ich motywacje, marzenia i potrzeby. Jedni chcą wyrwać się z ubóstwa i apatii, drudzy pragną zrobić karierę. Dla każdego wygrana jest jak wyrok: być albo nie być, życie albo śmierć. Dlatego uczestnicy idą na całość, tańcząc swój dance macabre! Dla pary, która przetrwa morderczy maraton, przewidziana jest nagroda – 1500 dolarów. Aż tyle i tylko tyle. Tańczą więc do bólu, do granic wytrzymałości, do obłędu. Nad morderczym show czuwa demoniczny konferansjer Rocky i jego pomocnicy. Maraton rozgrywa się na oczach spragnionej rozrywki widowni, podgrzewającej atmosferę, domagającej się igrzysk i spektakularnego upadku bohaterów. Żeby był fun, żeby było śmiesznie! Diabelska zabawa trwa! „Witamy w tańcu przeznaczenia, panie i panowie”.

„Nie chciałabym, aby widz zasiadający w teatralnym fotelu czuł się komfortowo. Chciałabym, aby miał poczucie, że jest świadkiem wszystkiego, co dzieje się na scenie, żeby poczuł wysiłek, zmaganie, pot i łzy bohaterów – mówi Magdalena Piekorz i dodaje: – To jest spektakl wielowymiarowy: o kondycji społecznej, o kondycji człowieka w ogóle, o tym, w jaki sposób człowiek mierzy się z sytuacją graniczną!”.

 

OBSADA:

GLORIA BEATTY -  Hanna Zbyryt

ROBERT SYVERTEN - Adam Machalica

ROCKY GRAVO - Adam Hutyra

ALICE LE BLANC - Sylwia Warmus/ Ewelina Rucińska (gościnnie)

GEORGE JEROME - Waldemar Cudzik

RUBY BATES - Marta Honzatko

JAMES BATES - Maciej Półtorak

LUCY - Teresa Dzielska

MARYNARZ Frank - Antoni Rot

PANI LAYDON - Czesława Monczka

NICKIE - Marek Ślosarski

VEE LOWELL - Robert Rutkowski

MARY HAWLEY - Agnieszka Łopacka

GENEVA TOMBLIN - Sylwia Karczmarczyk

BASIL GERARD - Sebastian Banaszczyk

ROSEMARY LOFTUS - Iwona Chołuj

BENNY CHELSEA Bartosz Kopeć

MAXWELL - Michał Kula

PANI HIGBY - Małgorzata Marciniak

PANI WITCHER - Agata Ochota

DUCHOWNY Gary Maloney - Bartosz Kopeć

Tancerze:

KID KAMM - Mateusz Lisiecki

JACKIE MILLER - Dorota Sikorska

BESS CARTWRIGHT - Kinga Wleciałowska

MACK ASTON - Michał Woźnica

AMY - Patrycja Patrzykowska

JOHNNY - Tadeusz Tarnowski

LUCIA - Karina Shorets

CARLOS - Krzysztof Kaczmar

 

Pielęgniarki:

CELINE - Cecylia Putro

ARLENE Arleta Lizoń

ANNE - Anna Wilk

POMOCNICY - Mariusz Korek, Marek Łobodziński

LEKARZ - Maciej Orman

WIDZOWIE NA TRYBUNIE: Katarzyna Ziębińska, Paulina Piasecka, Małgorzata Piątek, Beata Pokora, Ewa Stogińska

MERVYN LEROY - Zdzisław Kubziakowski

Plakat: Hektor Werios

Realizacja dźwięku: Piotr Czok, Piotr Całus, Zdzisław Kubziakowski

Światła: Zbigniew Chęciński, Przemysław Bielawski, Arkadiusz Ficek

Inspicjent/sufler: Mariusz Korek

Czas trwania spektaklu 140 minut z 1 przerwą

 zobacz 1 

Do teatru! - odc.65

Obejrzyj od 9:02 https://youtu.be/vX_j88QFYjc?t=542

czas trwania - 2 h 15 minut /z przerwą/