Spektakle

Stopklatka

reżyseria Agnieszka Baranowska

S T O P K L A T K A

Malina Prześluga, reż. Agnieszka Baranowska, scenografia–Kamila Grzybowska- Sosnowska

Malina Prześluga ma 34 lata. Napisała kilkanaście dramatów dla dzieci i młodzieży. Pisze także dla dorosłych. Jest laureatką wielu konkursów dramaturgicznych. „Stopklatka" kierowana jest do gimnazjalno-licealnej publiczności. Jak przyznaje autorka: „Warto pisać specjalnie dla nich. Choć to bardzo trudny, zbuntowany odbiorca. Bo albo do Teatru przychodzi „na lektury”, albo trafia na spektakl, w którym język jest oldschoolowy, czyli…taki sprzed dwóch miesięcy.  

Obsada: Wojtek - Adam Machalica i Marta Honzatko (Dziewczyna, Matka, Psycholog)

Wojtek mając kilkanaście lat skoczył do wody. Nieudanie. Od tamtego czasu jest sparaliżowany - zaklęty w  skorupie swojego ciała. Ma świadomość. Myśli i czuje. Wspomina. Kiedyś kochał kino – zwłaszcza oldschoolowe filmy, „bo są nieprawdziwe”. Kiedy ulubiony  superbohater  przeskakiwał przez mur, „można było zrobić slow motion i zatrzymać to w stopklatce”. Inaczej niż w życiu. Inaczej niż teraz. Wojtek miał marzenia. Przyjaciół. Dziewczynę. Miał rodziców, którzy byli nieznośni w swoim upominaniu: „Wiecznie w te gry, się kiedyś pomylisz i rodzinę wystrzelasz”. Jedna sekunda, nieprzemyślana decyzja zmienia jego życie w wegetacje. Tragedia przewartościowuje relacje z najbliższymi. Staje się dla nich przezroczysty, niewidzialny.                                                                                                       Adam Machalica, wcielający się główną rolę,  jest naprzemiennie – aktorem opowiadającym widzom historię chłopaka, stojącym nieco z boku narratorem, by za moment wejść w jego ciało i duszę, wskoczyć w piekło, a za chwilę z niego powtórnie uciec.  

Reżyserka przedstawienia, Agnieszka Baranowska, podkreśla, że spektakl nie będzie moralizatorski ani dydaktyczny. – „Idziemy w kierunku realizmu magicznego. Tekst jest bardzo metaforyczny, w pewnych momentach abstrakcyjny. Nasz spektakl nie ma docelowej grupy odbiorców, kierujemy go po prostu do ludzi wrażliwych”

Przeczytaj recenzje: 

http://www.gazetacz.com.pl/artykul.php?idm=809&id=21752/
http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/18-11-2017-sobota-nieodpowiedzialny-skok.html/

 PREMIERA - 10 listopada 2017 r. 

Sztuka Maliny Prześlugi zdobyła wyróżnienie w XXII Konkursie CSD w Poznaniu.

Do teatru! - odc.41

Obejrzyj od 6:34

https://youtu.be/_RGwxzk2gJQ?t=394

czas trwania- 55 minut /bez przerwy/