Spektakle

Efekt

reżyseria Adam Sajnuk

 To opowieść przywołuje skojarzenia z „Rokiem 1984" Orwella, „Nowym wspaniałym światem" Huxleya i filmem „Zakochany bez pamięci".  To taka futurystyka, która czai się już za rogiem – mówi Adam Sajnuk, reżyser spektaklu

Przemysł farmaceutyczny i środowisko lekarskie pozwalają sobie na kreowanie nowej rzeczywistości. Egzystencji pełnej kontroli oraz manipulacji. Młodzi ludzie zrzekają się praw do decydowania o sobie, swoich uczuciach i emocjach. Nie wiedzą, którędy dotrzeć do prawdy. Powoli zatraca się granica między prawdą a fikcją. Czynniki zewnętrzne przejmują totalną władzę nad człowiekiem. Świat zwariował? A może to odpowiedni moment, aby po raz kolejny pochylić się nad odwiecznym dylematem: serce czy rozum?

O miłości w depresyjnych czasach

Tekst brytyjskiej autorki jest znakomity, trzymający tempo dobrze rozegranego meczu - punkt za punkt, słowo za słowo. Nie jest łatwy, wymaga od odbiory sporo skupienia. A przy tym jest dosyć długi (liczy ok. 80 stron), co teatralnym twórcom nie ułatwia zadania. Przenosząc "Efekt" na scenę potrzeba było więc sporo rozwagi, by nie stracić tempa, nie znudzić, nie uśpić czujności widza. W finalnej wersji kwintesencję tekstu zamknięto w półtoragodzinnej ramie. Nie bez znaczenia jest też spory wachlarz dotyczący punktów ciężkości, na które można położyć nacisk. Można skupić się na czysto farmakologicznej, klinicznej, a nawet korporacyjnej stronie, można przedstawić różne wymiary depresji, a można opowiedzieć o miłości albo jej braku. Adam Sajnuk skorzystał ze wszystkich możliwości, choć przede wszystkim stworzył historię miłości w trudnych, depresyjnych czasach.
(„Eksperyment na oczach widzów, czyli "Efekt" w częstochowskim teatrze”, Zuzanna Suliga, „Gazeta Wyborcza”, Częstochowa)

* Spektakl dla widzów powyżej 16 r.ż.

EFEKT

Lucy Prebble, tłumaczenie – Klaudyna Rozhin, reżyseria – Adam Sajnuk, scenografia - Katarzyna Adamczyk, muzyka - Michał Lamża

PREMIERA: 02 IV 2016

czas trwania spekatklu : 1 h, 40 minut (bez przerwy)

 

Obsada:  Dr James - Teresa Dzielska, Toby- Waldemar Cudzik, Pielęgniarka - Małgorzata Marciniak Connie - Ewelina Pankowska (gościnnie), Tristan - Wojciech Brzeziński (Teatr Ateneum, Warszawa)

Prawa autorskie do w/w sztuki reprezentuje w Polsce Agencja  ADiT Elżbieta Manthey.

czas trwania : 1 h 40 min. bez przerwy