Radosław Paczocha - dossier...

Radosław Paczocha - dossier...

Radosław Paczocha (ur. 1977)

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, doktorant w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Jeszcze na studiach pracował w redakcji miesięcznika „Teatr", potem związał się z Teatrem Powszechnym, gdzie obecnie pracuje jako sekretarz literacki. Drukował recenzje i artykuły w licznych czasopismach teatralnych („Teatr", „Dialog", „Scena", „Pamiętnik Teatralny").
Autor między innymi dramatu „Bar Babylon" (druk: „Dialog" 2009 nr 12) i noweli dramatycznej „Być jak Kazimierz Deyna" (prapremiera w maju 2010 w Teatrze Wybrzeże w reż. Piotra Jędrzejasa), a także współautor scenariusza filmowego o tym samym tytule.

Za sztukę „Zapach czekolady" otrzymał główną nagrodę na gdańskim Festiwalu Sztuk Autorskich Windowisko 2008. W roku następnym sztuka zakwalifikowała się do finału konkursu „Nowe Słuchowiska 2009" i jako słuchowisko była emitowana w Programie III Polskiego Radia. Jest również laureatem ogólnopolskiego konkursu na dramat „Metafory Rzeczywistości 2009" organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu. Zwycięski dramat „Przyjaciel", oparty na sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, został w grudniu ubiegłego roku zrealizowany w Teatrze Polskim w Poznaniu (reż. Krzysztof Rekowski).
W Laboratorium Dramatu odbyło się czytanie jego sztuki „Zapach czekolady" w reżyserii Anny Wieczur - Bluszcz.

Dossier autora przedrukowano ze strony:
http://www.labodram.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=478:radoslaw-paczocha&catid=64&Itemid=228