Festiwal » X Przegląd Przedstawień Istotnych Przez dotyk- archiwum

Kompleks Portnoya

Philip Roth

  • Aleksandra Popławska, Adam Sajnuk
  • Scena: duża
  • Godzina: 19:00

Oto Alexander Portnoy: Żyd i antysemita, seksoholik i onanista, maminsynek i buntownik, szowinista i zastępca komisarza Nowego Jorku ds. równouprawnienia. Bohater spektaklu stara się odnaleźć własną tożsamość, jej czystą i niezapisaną formę - wolną od semickiego wychowania, powinowactwa i przywiązania. Jeszcze nie wie, że to niemożliwe.

Wielokrotnie nagradzana inscenizacja głośnej powieści Philipa Rotha w reżyserii Adama Sajnuka i Aleksandry Popławskiej. Spektakl jest adaptacją powieści, która w latach 70. stała się manifestem ówczesnego pokolenia amerykańskiego. Sztukę doceniono dwoma Feliksami Warszawskimi: w najważniejszej kategorii, czyli za reżyserię - dla Adama Sajnuka (który również wciela się w postać Alexa) i Aleksandry Popławskiej oraz za debiut aktorski dla Anny Smołowik, grającej i skromną siostrę Portnoya, i liczne wcielenia jego kochanek.

Realizację Sajnuka można zachwalać długo i na różne sposoby. Ale najlepszą recenzją niech będą słowa Lecha Śliwonika, byłego rektora Akademii Teatralnej i redaktora naczelnego "Sceny", na której łamach tak pisał o "Kompleksie": Naprawdę dobra robota. No niech będzie - bardzo dobra.

Na motywach książki Philipa Rotha, przekład: Anna Kołyszko, reżyseria i scenariusz: Aleksandra Popławska, Adam Sajnuk, scenografia: Katarzyna Adamczyk, Sylwia Kochaniec, Adam Sajnuk, kostiumy: Katarzyna Adamczyk

NAGRODY

- Feliks warszawski za reżyserię dla Aleksandry Popławskiej i Adama Sajnuka

- Feliks warszawski za debiut dla Anny Smołowik

Czas trwania spektaklu: 130 minut.

Foto: Katarzyna Chmura - Cegiełkowska

bilety w cenie:

parter: normalny - 60 zł, ulgowy - 55 zł

balkon: normalny - 50 zł, ulgowy - 45 zł

Obsada: Monika Mariotti, Anna Smołowik, Bartosz Adamczyk, Adam Sajnuk

Galeria