Festiwal » X Przegląd Przedstawień Istotnych Przez dotyk- archiwum

Wysocki. Powrót do ZSRR

  • Piotr Sieklucki
  • Scena: duża
  • Godzina: 19:00

SPEKTAKL JUBILEUSZOWY EDWARDA LINDE-LUBASZENKO


Historia Włodzimierza Wysockiego, słynnego radzieckiego barda, ale i morfinisty i alkoholika, który na co dzień zmagał się z władzą i bezpieką państwa.


Muzyczny spektakl oparty na zapiskach Mariny Vlady "Przerwany lot", „Umierałem sto razy” Korczaka, poezji Majakowskiego oraz listach przyjaciół Wysockiego, jednej z największych postaci rosyjskiego życia kulturalnego lat 60. i 70.
Na jego utworach wychowywały się dwa rosyjskie pokolenia. Ten aktor Teatru na Tagance i pieśniarz o charakterystycznie zachrypniętym głosie wystąpił w 28 rolach filmowych, 20 rolach teatralnych. Jego teksty charakteryzowały się odważnym antytotalitarnym przesłaniem.

scenariusz i reżyseria: Piotr Sieklucki, opracowanie muzyczne: Paweł Harańczyk

Sieklucki w roli Wysockiego jest doskonały(…) Uwodzi i zniechęca równocześnie(…) Prezentuje pijaństwo rozbuchane o głosie swojego bohatera(…) Śpiewa mocno i pięknie. Alicja Muller - „Teatr dla was” 
 
To przygnębiający obraz człowieka uwikłanego w swoje czasy(…) Sieklucki w roli Wysockiego jest przekonywujący, ale niejednoznaczny(…) I wielka niespodzianka w spektaklu, sam Edward Linde-Lubaszenko jako ojciec. Justyna Nowicka „Radio Kraków”
 
Mniej znane ballady Wysockiego płyną ze sceny i ścielą się gdzieś miedzy rzędami foteli. W oparach alkoholu, przy dźwiękach kolejnych flaszek wyciąganych ze skrzynki i krążących wśród widzów (…) Sieklucki stworzył niepowtarzalny obraz człowieka płynącego pod prąd – jego Włodzimierz Wysocki to człowiek wolny i zniewolony jednocześnie, porywany przez nałóg i niepozwalający porwać się biegowi historii. Kamil Reichel „Rozświetlamy Kulturę”


Producent: Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie

Teatr Nowy, Kraków

bilety w cenie:

parter: normalny - 40 zł, ulgowy - 35 zł

balkon: normalny - 35 zł, ulgowy - 25 zł

Grają: Piotr Sieklucki, Edward Linde-Lubaszenko, Paweł Harańczyk (piano)

Galeria