Festiwal » VIII Przegląd Przedstawień Istotnych "Przez dotyk" Kobieta

Tramwaj zwany pożądaniem

Autor: Tennessee Williams

  • Bogusław Linda
  • Scena: duża
  • Godzina: 19:00

Akcja sztuki rozgrywa się w klimacie końca lat 40. XX wieku w Nowym Orleanie. Pod oknami mieszkania Stelli i Stanleya Kowalskich codziennie przejeżdża tramwaj, który zatrzymuje się na przystanku Desire, czyli Pożądanie. Pewnego dnia wysiada z niego Blanche DuBois, siostra Stelli…

„Jest w tej sztuce coś, co stopniowo, coraz mocniej absorbuje widza, przytłacza go ciężkim, niepokojącym nastrojem. W końcu po­zostaje wrażenie, spod którego nie­łatwo się uwolnić. Tramwaj zwa­ny pożądaniem jest sztuką nie­zwykle sugestywną. Czy dlatego, że tak silnie nasycona jest panseksualizmem we wszelkich od­mianach od brutalnej zwierzęcości do perwersji, seksualizmem przy­pominającym atmosferę książek Faulknera czy Caldwella i pokaza­nym jako główna siła biologiczna człowieka? Zapewne dlatego także. Ale nie tylko” – pisał o sztuce Williamsa August Grodzicki.

Prapremiera dramatu odbyła się na Broadwayu w 1947 roku, w reżyserii Elii Kazana, z mistrzowską obsadą: Marlon Brando, Jessica Tandy, Kim Hunter i Karl Malden. Okazała się niebywałym sukcesem i sztuka szybko weszła do repertuaru teatrów na całym świecie.

W 1951 roku powstała słynna – nominowana do kilkunastu i zdobywczyni czterech statuetek Oscara – jej filmowa ekranizacja.

Proponujemy Państwu ten dramat w najnowszym teatralnym wydaniu: po ponad pięćdziesięciu latach i w jubileuszowym 85. sezonie naszego Teatru. O Tramwaju… mówi się: „współczesna sztuka obyczajowa”. Dziś i współczesność inna, i inne obyczaje. A co one znaczą w spektaklu Bogusława Lindy – sprawdźcie sami.

W głównej roli – zmysłowej Blanche – JULIA KIJOWSKA

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Utwór TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM wystawiony w ramach umowy z The University of the South, Sewanee, Tennessee.

Tłumacza reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru ADiT.

 

Czas trwania spektaklu: 2 godz. 20 min.

Teatr Ateneum

Foto: Bartek Warzecha

Uwaga! Spektakl tylko dla widzów dorosłych!

Spektakl  zaperezntujemy  w ramach VIII Przeglądu Przedstawień Istotnych "Przez dotyk", gościnnie Teatr Ateneum, Warszawa

przekład – JACEK PONIEDZIAŁEK, reżyseria – BOGUSŁAW LINDA, scenografia – JAGNA JANICKA, ruch sceniczny – JAROSŁAW STANIEK, światło – KATARZYNA ŁUSZCZYK

Blanche – JULIA KIJOWSKA, Stella – PAULINA GAŁĄZKA
Stanley – TOMASZ SCHUCHARDT, Mitch – BARTŁOMIEJ NOWOSIELSKI
Eunice – EWA TELEGA, Steve – TOMASZ KOZŁOWICZ
Pablo – JAN JANGA TOMASZEWSKI, L