Festiwal » VIII Przegląd Przedstawień Istotnych "Przez dotyk" Kobieta

Zbrodnia

Autor: Michał Buszewicz

  • Ewelina Marciniak
  • Scena: kameralna
  • Godzina: 18:00

To nie jest kryminał gabinetowy w stylu angielskim. To nie jest czarny kryminał w stylu amerykańskim. To nie jest szkolna adaptacja opowiadania Gombrowicza. W Zbrodni z premedytacją, która posłużyła dramaturgowi jedynie jako pretekst, widzimy świat oczami sędziego śledczego, w Zbrodni Michała Buszewicza wszystko pokazane jest z drugiej strony drzwi – od środka, z perspektywy dysfunkcjonalnej, na wskroś współczesnej rodziny, której nawet dobry psychoanalityk by nie zrozumiał.

Detektyw, owszem, jest. Wygląda jak bohater z Chandlera, ale niczego nie rozwikła, ponieważ nie ma tu nic do rozwikłania. O sukcesie spektaklu w dużej mierze stanowi inteligentna reżyseria Eweliny Marciniak, doskonała, niepokojąca muzyka Marcina Nenko i sprawna gra aktorska (prym wiedzie Jaśmina Polak, która przeistacza się z podlotka w zbyt luźnych majtkach, niezbyt wyraźnie odróżniającego się od tła, w wampa, który wszakże nie przestaje być podlotkiem). Gombrowicz pisząc Zbrodnię z premedytacją szydził z klasycznego kryminału, z formy, która już w roku 1928 była, jego zdaniem, zbyt skostniała, by można ją traktować poważnie. Twórcza kpina ze Zbrodni z premedytacją, zaprezentowana w Teatrze Polskim, a zatem potraktowanie literackiej matrycy w taki sposób, w jaki Gombrowicz sam traktował wszystkie sztywne wzorce, pokazuje, że nauka mistrza nie poszła na marne. Spektakl nie jest zbrodnią popełnioną na Gombrowiczu. Jest zbrodnią popełnioną w jego imieniu i w jego duchu.

Zbigniew Białas

Spektakl zaperezntujemy  w ramach VIII Przeglądu Przedstawień Istotnych "Przez dotyk", gościnnie Teatr Polski, Bielsko - Biała

Michał Buszewicz

Reżyseria: Ewelina Marciniak , Tekst i dramaturgia: Michał Buszewicz
Oprawa wizualna: Marta Stones, Muzyka na żywo: Marcin Nenko

Występują: Jaśmina Polak (Córka), Marta Gzowska-Sawicka (Matka)
Jadwiga Grygierczyk (Ciotka), Tomasz Drabek (Detektyw)
Rafał Sawicki (Brat), Marcin Nenko (Imaginary Friend córki i Muzyk)

Foto : Michał Andrysiak