Festiwal » VII PRZEGLĄD PRZEDSTAWIEŃ ISTOTNYCH "PRZEZ DOTYK" - "KOBIETA"

Matki

Piotr Rowicki

  • Katarzyna Deszcz
  • Scena: duża
  • Godzina: 18:00

MATKI

 Piotr Rowicki, reżyseria –  Katarzyna Deszcz , scenografia: Andrzej Sadowski, ruch sceniczny – Jarosław Staniek 

(Teatr Nowy, Zabrze)

Kochasz czy nienawidzisz? /Potrzebujesz jej czy chcesz się jej pozbyć?
A może tak naprawdę jedno i drugie?
Emocjonalny szantażyk, gra na uczuciach…

(„Matki”)

Tekst eksperymentujący z formą, apsychologiczny, przypominający teatr absurdu.

Piotr Rowicki: „Ta sztuka nie jest zapisem moich osobistych doświadczeń, jeśli już, to może bardziej całego pokolenia, tych roczników siedemdziesiątych, którym matki zimną nocą grudniową relaksy wystawały".

„(…) Moje teksty dramatyczne są tylko maleńkimi pinezkami rozsypanymi w dystyngowanym salonie, kolcami na gładkiej powierzchni eleganckiego dywanu, może też rdzą, która pojawia się nagle na nowym nożu i nikt nie wie skąd i po co. Wbijam gwoździe, igły, szpikulce, spuszczam powietrze, przyglądam się, zadaję pytania, nie daję odpowiedzi. W dramacie „Matka” zajmuję się najkrócej rzecz ujmując matką. Nie swoją własną, ale bardziej ideą, wyobrażeniem, mitem. Stawiam matkę pod ścianą, pod tablicą, w sytuacji krańcowej, czasem śmiesznej, czasem tragicznej. Zestawiam ją, jej miłość i jej emocje z tym, co w jej życiu najważniejsze.” (Piotr Rowicki)

 „(…) Rzecz zaczyna się jak przyzwoity dramat obyczajowy, od spotkania trojga dorosłych dzieci przy łóżku matki, która przeszła wylew i potrzebuje opieki. Ale też od początku widać, że takim dramatem nie będzie. Sztuka analizuje pojęcia matka, matkowanie, matczyna miłość i dziecięca miłość do matki. Czy rzeczywiście mają jakiś sens? Co po latach zostaje z dziecięcych wierszyków mówionych przy okazji majowego święta? Kim dziś jest stara matka? Co otrzymuje się w zamian za wieloletnie poświecenie dzieciom? W dialogi aktorów wplecione zostały dziecięce wierszyki, teksty piosenek popularnych przed laty oraz pieśni religijne. Na scenie oprócz postaci rzeczywistych pojawią się m.in. Matka Boska, matka wyrodna suka i profesor matkologii. Jednym z pomysłów dorosłych dzieci na zadbanie o matkę będzie oddanie jej na holenderski statek, na którym dokonuje się eutanazji.(…)”

Wojciech Cydzik, Nowiny Zabrzańskie, 29 czerwca 2013

Trudno o bardziej aktualny temat, wszak wokół toczą się dyskusje o rodzinie i o dzieciach, których za mało się rodzi. Trudno też o bardziej aktualny temat, gdy na scenie życia dobiega końca sądowy dramat, w którym główna postać nazywa się „mama Madzi” (w „Matkach” również ktoś o niej mówi). Warto też przepowiedzieć, choć ludzie teatru tego nie lubią, że spektakl będzie sukcesem artystycznym. Kto widział otwartą próbę, ten to wie.” (Piotr Rowicki)

Sztuka znalazła się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2012.

 Środa, 02 października 2013 r. , godz. 18.00

/Scena Duża/

bilety: parter: nromalny - 30 zł, 20 zł  (bilety w ramach Szkoły Teatru),

balkon: 25 zł - bilet normalny  , 20 zł (bilety w ramach Szkoły Teatru)

 

 

Obsada:Danuta Lewandowska, Joanna Romaniak, Dariusz Czajkowski, Mateusz Lisiecki, Krzysztof Urbanowicz, Andrzej Kroczyński, Marian Wiśniewski, Joanna Falkowska, Renata Spinek