Festiwal » VII PRZEGLĄD PRZEDSTAWIEŃ ISTOTNYCH "PRZEZ DOTYK" - "KOBIETA"

Caryca Katarzyna

Jolanta Janiczak

  • Wiktor Rubin
  • Scena: duża
  • Godzina: 19:00

CARYCA KATARZYNA

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

tekst: Jolanta Janiczak, reżyseria – Wiktor Rubin, scenografiaMirek Kaczmarek

„Historia to tutaj nie tylko obszar plotek i pornograficznej obsceny, ale też tworzywo dla dzisiejszychsnów. Często mówi się o biografiach wielkich ludzi, że uosabiał się w nich jakoś czas, w którym żyli, że wyrażały ducha epoki. W "biograficznej" sztuce Janiczak jest odwrotnie. Pokazuje ona, jak współczesna wyobraźnia wytwarza z zachowanych resztek czyjegoś życiorysu produkty masowego użytku - filmy, piosenki, seriale. A pod pozorem mówienia o "uniwersalnych tematach" w historycznym kostiumie przedstawia nasze marzenia czy problemy. Dlatego aranżowanie małżeństwa przyszłej carycy przypomina rozmowę kwalifikacyjną we współczesnej korporacji, a w rozmowach postaci pojawiają się wydarzenia o wiele późniejsze niż czas akcji. Jednocześnie Katarzyna ma dzisiejszą feministyczną świadomość. Zdaje sobie sprawę z tego, jak jej ciało staje się towarem, przedmiotem politycznych interesów” (Witold Mrozek, „Gazeta Wyborcza”)

Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin, realizatorzy przedstawienia nie kryją, że w tej historii „prawdziwa” historia Katarzyny II Wielkiej ich nie interesuje:„Mając do czynienia z postacią historyczną, nigdy nie mamy do czynienia z żadną postacią, tylko z tekstem na jej temat i ja po prostu piszę kolejny tekst. Nikt nie wie, jaka naprawdę była Caryca, Napoleon itp. Historia to jedna wielka literatura, plotka, nie żadna obiektywna prawda czy bezstronna relacja” - mówi Jolanta Janiczak, autorka tekstu.

W spektaklu osoby mieszają się, spotykają te, które nigdy w rzeczywistości się nie spotkały, z ich ust padają teksty z późniejszych epok, współczesne i szokujące:

Mówię swoim językiem. Szczerym, dosadnym, fizycznym, żywym. Czasem wymiotującym. Taki mam styl. Tak mi łatwiej wyrazić świat, którego jestem częścią. Dla mnie język nie jest  przekaźnikiem informacji – w każdym razie nie tylko - jest narzędziem  rozmontowywania  historii, rzeczywistości, różnych sposobów myślenia (…) Gdzie indziej widzę piękno, gdzieś z zderzeniu  niskiego z wysokim, życia i śmierci, lepkości i odwagi” – tłumaczy Jolanta Janiczak.

Spektakl tylko dla widzów dorosłych ! 

bilety: parter: 40 zł balkon; 30 zł - bilet normalny

bilety w ramach Szkoły Teatru - 20 zł

 

OBSADA:

ELŻBIETA ROMANOWNA : Joanna Kasperek
KANCLERZ : Dawid Żłobiński
KATARZYNA II : Marta Ścisłowicz
JOANNA BEZ NUMERU : Beata Pszeniczna
PIOTR I : Wojciech Niemczyk
LIZAWIETA WORONCOWA : Ewelina Gronowska-Ośka
STANISŁAW AUGUST PONIATOWSKI : Tomasz Nosinski
PAWEŁ I : Andrzej Plata