Festiwal » Ubiegłoroczny MPPI

KOZA, ALBO KIM JEST SYLWIA

Edward Albee

  • Kasia Adamik, Olga Chajdas
  • Scena: duża
  • Godzina: 20:00

Och-teatr, Warszawa

tłumaczenie – Bogusława Plisz - Góral
reżyseria – Kasia Adamik, Olga Chajdas
scenografia – Marta Dąbrowska – Okrasko,
kostiumy – Katarzyna Lewińska
muzyka – Antoni Komasa - Łazarkiewicz

Obsada: Maria Seweryn, Piotr Machalica, Bartłomiej Topa, Radosław Jamroż

„Tekst Albee’go to krwawa psychologia, zabójstwa mentalne; rozpisana na sprawne dialogi - histeria i paranoja (ukryta według autora pod każdym "normalnym związkiem"). Powstało przedstawienie skromne, ale posiadające ogromną moc rażenia. Zwarte, niemal klaustrofobiczne, ale pozostawiające przestrzeń, w której świetnie mogły ujawnić się możliwości aktorskie Piotra Machalicy i Marii Seweryn”.(Joanna Derkaczew; 
Gazeta Wyborcza - Stołeczna nr 234)

Skandal i tajemnica burzą szczęśliwe życie rodzinne. Martin w dniu swoich 50-tych urodzin przechodzi katharsis, które doprowadzi do tragedii.

Zdrada, odrzucony homoseksualny syn, silna żona i konserwatywny zapatrzony w małżeństwo przyjaciel. „Koza, albo kim jest Sylwia?” jest wyzwaniem rzuconym „społecznemu tabu”. To poruszająca, tragiczna ale i zabawna opowieść o uprzedzeniu, zrozumieniu, miłości i nienawiści.

Martin i Stevie są szczęśliwym małżeństwem. Mają osiemnastoletniego syna Billego, który jest homoseksualistą. Martin jest wybitnym architektem. Właśnie skończył 50 lat, otrzymał Nagrodę Pritzkera oraz wygrał konkurs na projekt Miasta Przyszłości. Z tej okazji jego przyjaciel Ross, który jest dziennikarzem telewizyjnym, ma przeprowadzić z nim wywiad dla TV. Podczas wywiadu rozkojarzony Martin wyznaje, że mimo olbrzymiej miłości do żony, której nie zdradził, podczas wyjazdu na wieś zakochał się w Sylvii. Zszokowany Ross w trosce o wizerunek Martina uruchamia rodzinne konfrontacje.

Uwaga! Spektakl dla widzów dorosłych!

Galeria