Aktualności

Prapremiera "Cudowne"

Prapremiera "Cudowne"

CUDOWNE

Daria Sobik, reżyseria – Pamela Leończyk, muzyka – Magdalena Sowul, choreografia – Daniel Leżoń, scenografia i kostiumy – Magda Mucha, światło – Paweł Murlik, przygotowanie wokalne pieśni wykonywanej przez Teresę Dzielską - Magdalena Syposz

 

To będzie współczesna opowieść, oparta na kanwie historii sprzed ponad wieku …

 

Najważniejszym pytaniem, jakie sobie zadajemy w tym spektaklu jest to, czy jesteśmy w stanie odróżnić prawdę od nieprawdy, wiarę od niewiary.

Daria Sobik

Co łączy Częstochowę, Jasną Górę, Jasnowidzkę, tarota, papugę i detektywa Majkela? Kryminał! I to najprawdziwszy, bo jest i kradzież, i romans i morderstwo… a więc i śledztwo.

W prapremierowym spektaklu „Cudowne” ożywają wydarzenia, które ponad sto lat temu wstrząsnęły całą Polską. Pewien proces sądowy z 1912 r. przykrył nawet głośną wówczas tragedię Titanica. Kroniki donosiły, że pod odsłoną nocy sprofanowano obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, złodzieje wyłamali złote korony znad głów Marii i Dzieciątka, zdarli sukienkę i ukradli złożone pod obrazem wota. „Zbrodnia na Jasnej Górze” musiała bulwersować.

Taka (nie)sława stała się udziałem jasnogórskiego paulina Damazego Macocha. To on dokonał tej profanacji. Grzechów na sumieniu miał jednak więcej, bo w toku śledztwa okazało się, że duchowny regularnie okradał jasnogórski skarbiec, wdał się w romans z łódzką urzędniczką Heleną Krzyżanowską i dopuścił się morderstwa na swoim dalekim kuzynie Wacławie.

Fantazja na temat skandalu i zbrodni z poprzedniego stulecia współczesnej opowieści, stała się osią najnowszego spektaklu według tekstu Darii Sobik i w reżyserii Pameli Leończyk.

Prace nad sztuką „Cudowne” poprzedziły wielogodzinnymi rozmowami z częstochowiankami i częstochowianami, bo któż lepiej niż my sami, zna nasze miasto. Drobne, intymne opowieści dołożyły kolejne puzzle do tej wielowątkowej historii. Gdzie leży prawda, gdzie fikcja? Czy ta granica rzeczywiście jest cienka? Czy ucieczka papugi była prawdziwa, czy pies Atom naprawdę potrafił śpiewać? I jak się do tego mają słynny częstochowski iluzjonista i jeszcze słynniejszy Kirk Douglas?

Kryminalna konwencja prowadzi nie tylko do śledztwa poświęconego samej zbrodni. Twórcy sięgają głębiej, poszukując również odpowiedzi na pytania dotyczące wiary, niewiary, cudów, nie cudów, wspólnoty i podziałów.

I choć ta historia może elektryzować, publiczność na pewno nie wyjdzie z teatru zbulwersowana. - Nie zależy nam na budowaniu kontrowersji. To absolutnie nie jest nasza motywacja, chociaż ta opowieść może budzić emocje. Bo gdy żyjemy w pewnych przekonaniach, czasami trudno przyjąć to, że ktoś myśli inaczej. Chciałybyśmy za sprawą tej opowieści stworzyć przestrzeń, w których mogą funkcjonować różne przekonania i kontrasty.

– mówi Pamela Leończyk, reżyserka spektaklu.

PRAPREMIERA: 18 maja 2024


Obsada: