Aktualności

ZEMSTA w reżyserii Joanny Drozdy - najbliższe spektakle 11, 12, 13 października godz.19:00

ZEMSTA w reżyserii Joanny Drozdy - najbliższe spektakle 11, 12, 13 października godz.19:00

ZEMSTA

Aleksander Fredro, adaptacja, piosenki, scenografia: Joanna Drozda i Michał Głaszczka, muzyka i aranże – Daniel Pigoński, kostiumy – Jola Łobacz, choreografia – Alicja Róża, Bartek Dopytalski, światło – Michał Głaszczka, przygotowanie wokalne – Magdalena Syposz, asystentka reżyserki-Agata Ochota-Hutyra, inspicjent - Andrzej Rospondek 

Joanna Drozda, aktorka, reżyserka, autorka scenariuszy i adaptacji scenicznych. Przez wiele lat związana z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie, Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Grała u czołowych polskich reżyserów, jak przyznaje: Z reguły były to role o bardzo dużym ładunku emocjonalnym. - Musiałam odpocząć od tego rodzaju teatru, bo zaczęło mnie to obciążać – Aktor grający w tzw. teatrze zaangażowanym, wszystkie role niesie na sobie, jak ciężki plecak. Pomyślałam, że chciałabym do widowni dotrzeć w nieco inny sposób. Poprzez śmiech, humor, lekkość, przemieszanie konwencji. Tak narodził się pomysł na reżyserię.

Joanna Drozda zrealizowała kilkanaście spektakli, od debiutanckiego „Brzeg-Opole” (wraz z Martą Ojrzyńską), przez odważną, burleskową „Extravaganzę”* w Teatrze Polskim w Poznaniu, po musical oparty na kanwie serialu „Czterdziestolatek”**, którego premiera odbyła się zaledwie trzy miesiące temu w warszawskim Teatrze Rampa.

„Zemsta” w reżyserii Joanny Drozdy to przełamanie klasyki nowoczesnością. Reżyserka do współpracy zaprosiła m.in. poetę i slamera - Michała Głaszczkę, z którym stworzyła adaptację, dopisując do klasycznego dramatu współczesne teksty i piosenki. Głaszczka i Drozda bawią się konwencją, w swojej adaptacji nawiązują także do popkultury. Będzie zatem… Madonna, hip-hop, Dorota Masłowska i slamerski pojedynek na słowa: Fredry, Mickiewicza i Słowackiego.

Akcja dramatu rozgrywa się w muzeum. Przewodniczką po świecie Fredry jest Kustoszka, która… objaśnia zawiłości fabuły, przybliża sylwetkę pisarza, komentuje sceniczną rzeczywistość, a nawet wchodzi w interakcję z postaciami i … publicznością. – Ta specyficzna forma, ma służyć głównie temu, aby świat dziewiętnastowiecznej opowieści nieco odkurzyć i dostosować do naszej percepcji – mówi reżyserka .

- Fredro był geniuszem komedii omyłek, napisał arcydzieło, zarówno pod względem języka, jak i fabuły. Dlatego na częstochowskiej scenie widzowie obejrzą „Zemstę” niemal w całości, z bardzo niewielkimi skrótami. Chciałabym zachować charakterystyczność Fredrowskich postaci, ale wydobyć z nich współczesny rys, wyeksponować ich cechy i nadać im współczesny kontekst.

- Mam nadzieję, że ludzie, którzy obejrzą nasze przedstawienie, będą mieli poczucie dobrze spędzonego czasu, a także przestrzeń na autorefleksję, bo przecież Fredro pisał także o nas – dodaje.

Zapraszamy do częstochowskiego Teatru! Niech myślą przewodnią będzie zdanie wypowiadane przez Papkina: „Tylko humor nas ocali!”.

 ---------------

W spektaklu wystąpią aktorzy częstochowskiego Teatru, aktorzy doangażowani oraz debiutujący na naszej scenie, absolwenci AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie: Hanna Szurgot i Marcel Opaliński.

 

OSOBY: Kustoszka – Hanna Zbyryt, Papkin – Marcel Opaliński (gościnnie), Klara Raptusiewiczówna – Hanna Szurgot (gościnnie) , Wacław Milczek – Karol Czajkowski, Cześnik Maciej Raptusiewicz – Adam Hutyra, Rejent Milczek – Marek Ślosarski (gościnnie), Podstolina – Hanna Czepiersińska –Agata Ochota-Hutyra, Dyndalski – Antoni Rot, Mur – Iwona Chołuj

Premiera: 30 XII 2023 r.

Spektakl został nagrodzony aż dwiema Złotymi Maskami.

Dla Hanny Zbyryt za rolę Kustoszki (najlepsza rola kobieca) oraz dla Adama Hutyry za rolę Cześnika (najlepsza rola męska).

*Spektakl przeznaczony dla widzów od 16. roku życia


Zapraszamy na spektakle: 

11, 12, 13 października 2024 r., godz. 19:00

Spektakle szkolne:

10 i 11 października 2024 r., godz. 19:00


**Tryptyk: ”Extravaganza o miłości”, „Extravaganza o religii”, „Extravaganza o władzy”, scenariusz i reżyseria – Joanna Drozda, Teatr Polski w Poznaniu, premiera – luty 2015

** „Czterdziestolatek, czyli warszawski musical”, reż. Joanna Drozda, spektakl inspirowany oryginalnym scenariuszem serialu „40-latek” Jerzego Gruzy i Krzysztofa T. Toeplitza, Teatr Rampa w Warszawie, premiera: 15 września 2023 r.

Plakat: Rafał Patejuk 

Foto: Piotr Dłubak
----------------------------------------
DOFINANSOWANO Z BUDŻETU PAŃSTWA – ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
Zadanie realizowane jest w ramach wniosku dotyczącego realizacji spektaklu „Zemsta” i działań okołoteatralnych.