Aktualności

Warsztaty literackie

Warsztaty literackie

 

ZAPRASZAMY NA WARSZTATY LITERACKIE POŁĄCZONE ZE ZWIEDZANIEM TEATRU!

 


Kiedy? - 24 listopada od godz. 17.00 (sala prób Teatru)

 

Wstęp: 25 zł

 

Prowadzenie: dr Julita Paprotna

 

Zapisy: ewa.oles@teatr-mickiewicza.pl lub 34 372 33 41

 

Dla kogo? młodzież od 16 roku życia i dorośli.


 

Wolnoć Tomku, w swoim… – warsztaty literackie z twórczością Aleksandra Fredry.

Chcesz dowiedzieć się, jak literatura może uobecniać nasze doświadczanie świata? Przeczytaj opis i zapisz się na warsztaty

 

Twórczość Aleksandra Fredry znamy ze szkolnych ławek i z kostiumowych komedii brawurowo odgrywanych na deskach teatrów czy kinowych ekranach. Ale wszystkie te tropy wydają się odległe. Takie „nie o nas”.

 

Czy hrabia Fredro rzeczywiście nie ma nic do powiedzenia człowiekowi XXI wieku? Zostaw przez moment całą swoją wiedzę i zastanów się, co teksty autora mogą powiedzieć właśnie Tobie? Dokąd zaprowadzą Twoją wyobraźnię? Jak poruszą Twym piórem?

Jeśli chcesz zmierzyć się z odpowiedzią na te pytania, zapraszamy Cię do wspólnych poszukiwań podczas warsztatów literackich

 

24 listopada (piątek), godz. 17.00, Sala prób Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

 

Jak będzie wyglądać praca na warsztatach?

 

Żeby rozruszać kreatywny potencjał, zaczniemy od kradzieży. Stworzymy literackie kolaże na podstawie wyimków z literackiego dorobku Fredry.

Następnie wspólnymi siłami rozbierzemy na części jeden z najbardziej znanych utworów Fredry. Spróbujemy ułożyć różne ścieżki interpretacji, pójść na przekór szkolnym analizom i wycisnąć z niego jak najwięcej.

 

Wszystko po to, by za pośrednictwem praktyk lekturowych dotrzeć do tego, co Fredro w nas porusza. Co możemy i chcemy powiedzieć światu naszą reinterpretacją jego tekstu? Będziemy przepuszczać tekst przez trzewia, szkicować i szlifować swoją wypowiedź. Tworzyć za pomocą słów własną opowieść o relacjach człowieka ze światem, z ludźmi bądź z samym sobą.

Co otrzymasz?

 

Dzięki warsztatom literackim otworzysz się na nowy wymiar kontaktu z literaturą. Uciszysz wewnętrznego krytyka, który być może blokuje Cię przed tworzeniem własnych tekstów. Przekonasz się, że literatura może być łącznikiem w komunikacji między Tobą a światem. Wrócisz do domu z własną reinterpretacją jednego z najpopularniejszych utworów Fredry. Poznasz ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Zajęcia poprowadzi: DR JULITA PAPROTNA – literaturoznawczyni i redaktorka literacko-językowa. Współpracuje z wydawnictwami tradycyjnymi i self-publisherami. Wspiera autorki i autorów w procesie wydawniczym. Zachęca do kreatywnej pracy ze słowami. Popularyzatorka czułej lektury tekstów, która prowadzi do lepszego rozumienia siebie i świata.

Ilość miejsc ograniczona: max – 20 osób

 


Zapisy: ewa.oles@teatr-mickiewicza.pl, lub 34 372 33 41 (04)

 

DOFINANSOWANO Z BUDŻETU PAŃSTWA – ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

 

Zadanie realizowane jest w ramach wniosku dotyczącego realizacji spektaklu „Zemsta” i działań okołoteatralnych.

 

Premiera spektaklu odbędzie się pod koniec grudnia 2023 r.

Fot. Justyna Kocur-Czarny