Aktualności

BUM. Zapraszamy 9 i 10 września. Rozpoczęcie sezonu teatralnego

BUM. Zapraszamy 9 i 10 września. Rozpoczęcie sezonu teatralnego

 Mocna, współczesna sztuka pt. „BUM”, autorstwa niemieckiego  dramaturga Mariusa von Mayenburga.

Dramat przełożyła na język polski Karolina Bikont. Spektakl zrealizował Iwo Vedral, którego przedstawienie pt. "Amok, moja dziecinada" z Teatru Nowego Proxima w Krakowie prezentowaliśmy kilka lat temu podczas Przeglądu Przedstawień Istotnych Przez Dotyk. Za scenografię i kostiumy – odpowiada Paula Grocholska, za muzykę – Anna Stela, a choreografię – Natalia Dinges, asystentem reżysera jest – Mariusz Korek

Mayenburg w ostrym, bezkompromisowym tekście zadaje pytania: Ile jest prawdy w tym, że tęsknimy za typem macho, liderem, który obiecuje proste rozwiązania trudnych problemów ? Na ile tyrana i narcyza kształtujemy sami, realizując własne merkantylne potrzeby? W jakim stopniu media mogą nas zmanipulować? Czy istnieje podział świata na dobry i zły? Czy świat polityki zarządzany przez kobiety miałby łagodniejsze oblicze?

Sztuka Mayenburga miała prapremierę w 2017 roku w Schaubühne w Berlinie. W jednym z wywiadów dramaturg przyznał, że zaczął pisać tekst po wyborach prezydenckich w USA: – To była reakcja alergiczna na Trumpa, Erdogana, Putina, Orbána i wielu innych…

  • Bum” jest tekstem wielopłaszczyznowym, o bardzo specyficznej narracji. Jest drapieżny, ale i absurdalny. Zależy mi, na tym, żeby widz poczuł się nie tylko obserwatorem, ale był w centrum świata bohaterów. Żeby mógł sam zadecydować w co, i komu chce uwierzyć i był wytrącony z utartych ścieżek myślenia – mówi Iwo Vedral.

Ralf Bum ma dla nas ofertę. – dodaje reżyser.  On doskonale rozpoznaje nasze perwersyjne potrzeby. Tekst Mayenburga opowiada o dobrze nam znanej rzeczywistości medialno-politycznej, która w pewnym momencie może się stać przyswajalna, a nawet atrakcyjna. Główny bohater nie ma oblicza  Supermana, który przybył, aby uratować świat. Ma raczej twarz i uśmiech Jokera.

  • Przedstawienie będzie na bieżąco filmowane i wyświetlane na ekranie. O życiu Ralfa Buma dowiadujemy się poprzez szereg retrospekcji.  O cudownym dziecku do programu telewizyjnego wypowiadają się osoby, które miały z nim kontakt w dzieciństwie.
    • Ralf Bum to urodzony człowiek władzy. Już w łonie matki udusił siostrę bliźniaczkę, czyniąc swoje narodziny wydarzeniem medialnym, a następnie od pierwszych chwil życia manipuluje rzeczywistością, kłamiąc, narzucając swoje zdanie, zaprzeczając faktom i nie tolerując sprzeciwu. Jako dziecko, tryskając testosteronem i mizoginizmem, ma poczucie przewagi nad całym światem dorosłych i rozpoczyna swoją nieubłaganą wędrówkę na sam szczyt. Jego zawrotna kariera to wspinanie się po trupach – niszczy wszystko i wszystkich, którzy nie dają mu bezwarunkowej miłości, odmawiają mu posłuszeństwa lub nie chcą oddać mu władzy absolutnej – począwszy od rodziców, przesz szkołę i inne instytucje, po... mglisty szczyt.

Obsada:

  • Ralf Bum – Maciej Półtorak
  • Vicky – Marta Honzatko
  • Dominik – Szymon Kowalik (gościnnie)
  • Doktor Bauer, Weronika, Uschi, Gwendolina – Hanna Zbyryt
  • Tom – Robert Rutkowski
  • Leon, Kunc, Szmidel, Reinhold, Mechthild – Bartosz Kopeć

Kobiety z piwnicy: Milena Bieńkowska, Agnieszka Borecka, Arleta Kubica-Banasiak, Dorota Goliniewska, Małgorzata Piątek, Beata Pokora, Bożena Stępień, Anna Wilk, Katarzyna Ziębińska

Prawami do sztuki dysponuje ADiT

Premiera – 27 maja 2023 r.

*Spektakl dla widzów powyżej 16 roku życia


Zapraszamy 9 i 10 września 2023 r. 

czas trwania - 2 h /bez przerwy/

 

Galeria