Aktualności

BUM. Zapraszamy 23 i 24 lutego

BUM. Zapraszamy 23 i 24 lutego

 Mocna, współczesna sztuka pt. „BUM”, autorstwa niemieckiego  dramaturga Mariusa von Mayenburga.

Dramat przełożyła na język polski Karolina Bikont. Spektakl zrealizował Iwo Vedral, którego przedstawienie pt. "Amok, moja dziecinada" z Teatru Nowego Proxima w Krakowie prezentowaliśmy kilka lat temu podczas Przeglądu Przedstawień Istotnych Przez Dotyk. Za scenografię i kostiumy – odpowiada Paula Grocholska, za muzykę – Anna Stela, a choreografię – Natalia Dinges, asystentem reżysera jest – Mariusz Korek

Mayenburg w ostrym, bezkompromisowym tekście zadaje pytania: Ile jest prawdy w tym, że tęsknimy za typem macho, liderem, który obiecuje proste rozwiązania trudnych problemów ? Na ile tyrana i narcyza kształtujemy sami, realizując własne merkantylne potrzeby? W jakim stopniu media mogą nas zmanipulować? Czy istnieje podział świata na dobry i zły? Czy świat polityki zarządzany przez kobiety miałby łagodniejsze oblicze?

Sztuka Mayenburga miała prapremierę w 2017 roku w Schaubühne w Berlinie. W jednym z wywiadów dramaturg przyznał, że zaczął pisać tekst po wyborach prezydenckich w USA: – To była reakcja alergiczna na Trumpa, Erdogana, Putina, Orbána i wielu innych…

  • Bum” jest tekstem wielopłaszczyznowym, o bardzo specyficznej narracji. Jest drapieżny, ale i absurdalny. Zależy mi, na tym, żeby widz poczuł się nie tylko obserwatorem, ale był w centrum świata bohaterów. Żeby mógł sam zadecydować w co, i komu chce uwierzyć i był wytrącony z utartych ścieżek myślenia – mówi Iwo Vedral.

Ralf Bum ma dla nas ofertę. – dodaje reżyser.  On doskonale rozpoznaje nasze perwersyjne potrzeby. Tekst Mayenburga opowiada o dobrze nam znanej rzeczywistości medialno-politycznej, która w pewnym momencie może się stać przyswajalna, a nawet atrakcyjna. Główny bohater nie ma oblicza  Supermana, który przybył, aby uratować świat. Ma raczej twarz i uśmiech Jokera.

  • Przedstawienie będzie na bieżąco filmowane i wyświetlane na ekranie. O życiu Ralfa Buma dowiadujemy się poprzez szereg retrospekcji.  O cudownym dziecku do programu telewizyjnego wypowiadają się osoby, które miały z nim kontakt w dzieciństwie.
    • Ralf Bum to urodzony człowiek władzy. Już w łonie matki udusił siostrę bliźniaczkę, czyniąc swoje narodziny wydarzeniem medialnym, a następnie od pierwszych chwil życia manipuluje rzeczywistością, kłamiąc, narzucając swoje zdanie, zaprzeczając faktom i nie tolerując sprzeciwu. Jako dziecko, tryskając testosteronem i mizoginizmem, ma poczucie przewagi nad całym światem dorosłych i rozpoczyna swoją nieubłaganą wędrówkę na sam szczyt. Jego zawrotna kariera to wspinanie się po trupach – niszczy wszystko i wszystkich, którzy nie dają mu bezwarunkowej miłości, odmawiają mu posłuszeństwa lub nie chcą oddać mu władzy absolutnej – począwszy od rodziców, przesz szkołę i inne instytucje, po... mglisty szczyt.

Obsada:

  • Ralf Bum – Maciej Półtorak
  • Vicky – Marta Honzatko
  • Dominik – Szymon Kowalik (gościnnie)
  • Doktor Bauer, Weronika, Uschi, Gwendolina – Hanna Zbyryt
  • Tom – Robert Rutkowski
  • Leon, Kunc, Szmidel, Reinhold, Mechthild – Bartosz Kopeć

Kobiety z piwnicy: Milena Bieńkowska, Agnieszka Borecka, Arleta Kubica-Banasiak, Dorota Goliniewska, Małgorzata Piątek, Beata Pokora, Bożena Stępień, Anna Wilk, Katarzyna Ziębińska

Prawami do sztuki dysponuje ADiT

Premiera – 27 maja 2023 r.

*Spektakl dla widzów powyżej 16 roku życia


Zapraszamy 23 i 24 lutego, godz. 19:00

czas trwania - 2 h /bez przerwy/

Zapraszamy Was na BUM
Kup bilet:

 

Galeria