Aktualności

Kariera Nikodema Dyzmy - premiera w przygotowaniu

Kariera Nikodema Dyzmy - premiera w przygotowaniu

Kariera Nikodema Dyzmy 

Spektakl na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

Adaptacja – Radosław Paczocha, reżyseria – Gabriel Gietzky, scenografia, kostiumy, projekcje – Adrian Lewandowski, muzyka – Marcin Nenko, choreografia – Szymon Michlewicz-Sowa, reżyseria światła – Filip Niżyński, asystent reżysera, inspicjent – Andrzej Rospondek

 

Tadeusz Dołęga-Mostowicz wbija ostrze satyry w rzeczywistość społeczno-polityczną Polski międzywojennej. Dekonstruuje mity i systemy. Z wielką pasją i precyzją obnaża hochsztaplerskie układy, miernotę intelektualną elit politycznych, karierowiczostwo. Bacznie, choć nieco w duchu Gogola, przygląda się człowiekowi. 

Kim właściwie jest Nikodem Dyzma? Prostakiem, chamem, nieudacznikiem, sprytnym oszustem, a może prostolinijnym prowincjuszem, przez przypadek ulepionym przez otoczenie na celebrytę, myśliciela i ekonomistę? Nim wkroczy na salony jest urzędnikiem pocztowym. Jego kariera jest dziełem przypadku: na ulicy znajduje zaproszenie na raut dyplomatyczny odbywający się w Hotelu Europejskim w Warszawie. Dyzma wybiera się tam przede wszystkim po to, aby się najeść. Swoimi niestandardowymi reakcjami i zachowaniem intryguje towarzystwo. Widzą w nim męża stanu, polityka, ważną osobistość. Dają mu carte blanche, jego kariera nabiera siły i rozmachu. 

 „W spektaklu skupiłem się głównie na idei dyzmizmu. Na próbie odpowiedzi, na pytanie: Ile w sobie mamy z Dyzmy, a na ile Dyzmów sami stwarzamy? Jak często ulegamy pozorom, dopatrując się na przykład w czyimś milczeniu – tajemniczości, a w wyrachowanym zachowaniu – przejawu geniuszu? Jak często ulegamy ułudzie, poddajemy się manipulacji i sami manipulujemy? 

- Spektakl będzie zawieszony między epokami, ale tylko w kostiumach i muzyce – dodaje reżyser. Twórca adaptacji, Radosław Paczocha, usunął pewne archaicznie brzmiące formy językowe i bezpośrednie nawiązania do tamtej epoki. W tym miejscu  pojawiają się inne, które możemy odnieść do dzisiejszej rzeczywistości. Ale to już zostawiam inteligencji widzów. „Kariera Nikodema Dyzmy” jest przecież do bólu aktualna. 

 

KTO JEST KIM?

  • NIKODEM DYZMA – ADAM HUTYRA
  • MAŃKA – MARTA HONZATKO
  • NINA – SYLWIA OKSIUTA-WARMUS
  • KUNICKI – ANTONI ROT
  • KRZEPICKI – BARTOSZ KOPEĆ
  • PRZEŁĘSKA – MAŁGORZATA MARCINIAK
  • MINISTER JASZUŃSKA – IWONA CHOŁUJ
  • PUŁKOWNIK WAREDA – MACIEJ PÓŁTORAK
  • TERKOWSKI – ROBERT RUTKOWSKI
  • PONIMIRSKI – WALDEMAR CUDZIK

 


Spektakl przedpremierowy - 31 marca 2023 r. 

PREMIERA – 1 IV 2023 r. 

 

Projekt plakatu - Adrian Lewandowski

Galeria