Aktualności

Mały Książę. Opowieść. Zapraszamy 13 XI (niedziela) na spektakl rodzinny!

Mały Książę. Opowieść. Zapraszamy 13 XI  (niedziela) na spektakl rodzinny!

 

MAŁY KSIĄŻĘ. OPOWIEŚĆ

Na motywach „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego

Tłumaczenie, adaptacja, reżyseria – Agnieszka Baranowska

Scenografia i kostiumy – Kamila Grzybowska-Sosnowska

Muzyka – Helena Matuszewska

Asystent reżysera – Robert Rutkowski

 

MAŁY KSIĄŻĘ. OPOWIEŚĆ to historia o dojrzewaniu człowieka do śmierci, o czułości i szacunku do innych, a przede wszystkim o czułości do siebie i tak często zaniedbywanej wrażliwości w nas samych, którą bez wątpienia możemy nazwać naszym wewnętrznym Małym Księciem.

Agnieszka Baranowska, reżyser:

W „Małym Księciu” odnalazłam wiele tropów przypominających o tym, że nie da się żyć bez najprostszych, a wciąż trudnych dla nas życiowych prawd: bez miłości, bez przyjaciela, bez okazywania sobie czułości i empatii, bez uważności na własne życie i że nie da się udawać, że nie dostrzegamy wokół siebie różnych, dziwnych istot – ludzi, z którymi mniej lub bardziej potrzebujemy żyć, choć nie zawsze jest to łatwe. Postacie na planetach to są ludzie, których spotykamy na co dzień. Czasem sobie z nimi nie radzimy, nie mamy ochoty ich widywać, pracować i żyć z nimi…A gdyby tak spojrzeć na nich z czułością – tak jak robi to Pilot i będzie tego uczył Baobaby – to może życie byłoby przyjemniejsze i łatwiejsze, a na pewno bezpieczniejsze, bo z rozwagą umielibyśmy stawiać granice.

(…) W spektaklu zderzymy opowieść głównego bohatera – Pilota z rzeczywistością codziennego świata. Mały Książę pojawi się w różnych odsłonach. Będzie znakiem naszego bycia blisko siebie, naszej wrażliwości, współodczuwania, uważności na świat i na to, co dzieje się w naszym życiu.

„Ziemia mówi o nas więcej niż wszystkie książki. Bo stawia nam opór”.

[Antoine de Saint-Exupéry, Ziemia, planeta ludzi]

 „Mały Książę” – o czym niewielu wie – jest historią życia autora. On sam jako Mały Książę, borykający się z rzeczywistością i demonami przeszłości, unaocznia nam prawdę o życiu, które nie jest proste dla osób wybitnie wrażliwych. Poza opowiastką filozoficzną mamy do czynienia z postaciami, które mają swoje odpowiednikiw rzeczywistości: Róża, Lis…

Exupéry podobno całe życie żałował, że nie zadedykował swojej opowiastki żonie. Naszą opowieść kończy Róża, której pierwowzorem była żona pisarza – Consuelo Suncin de Sandoval, składając tym hołd autorowi i jego żonie. Życie jest przewrotne, ale czułość, pamięć i wiara w to, co jest uczciwe i szczere, zawsze daje szansę na dobre zakończenie.

„Mały Książę” (Le Petit Prince) – powiastka filozoficzna francuskiego pisarza, poety i zawodowego pilota Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, wydana w 1943 w Nowym Jorku. Przetłumaczona na ponad 400 języków w tym na dialekty i gwary, w Polsce dostępna m.in. w wersji wielkopolskiej, śląskiej i góralskiej. To jedyna książka tego autora, którą sam zilustrował. Pod warstwą baśniowej, wieloznacznej fabuły kryją się wątki realistyczne, autobiograficzne i psychologiczne. 

Obsada:

Marek Ślosarski – Pilot

Mariusz Urbaniec – Baobab 1

Adam Machalica – Baobab 2, Latarnik

Marta Honzatko – Baobab 3, Młoda Róża, Róża w Rozkwicie, Próżny, Kobieta z Pilnikiem

Czesława Monczka – Róża o Zachodzie Słońca, Król, Pani Z.

Małgorzata Marciniak – Biznesmen, Kobieta z Wózkiem, Róża w ogrodzie

Sylwia Karczmarczyk – Żmija, Lis

Antoni Rot – Pijak, Kwiat Pijany, Kupiec

Robert Rutkowski – Geograf, Mężczyzna z Gazetą, Zwrotniczy

 

Premiera: 1 VI 2022 r. 

Zapraszamy 13 listopada 2022 r. (niedziela), godz. 16.00

INFORMACJE I ZAMÓWIENIA: 34 372 33 27 (47, 06)

Galeria