Aktualności

Mały Książę. Opowieść. Spektakl rodzinny 20 kwietnia godz. 17:00

Mały Książę. Opowieść. Spektakl rodzinny 20 kwietnia godz. 17:00

 

MAŁY KSIĄŻĘ. OPOWIEŚĆ

Na motywach „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego

Tłumaczenie, adaptacja, reżyseria – Agnieszka Baranowska

Scenografia i kostiumy – Kamila Grzybowska-Sosnowska

Muzyka – Helena Matuszewska

Asystent reżysera – Robert Rutkowski

 

MAŁY KSIĄŻĘ. OPOWIEŚĆ to historia o dojrzewaniu człowieka do śmierci, o czułości i szacunku do innych, a przede wszystkim o czułości do siebie i tak często zaniedbywanej wrażliwości w nas samych, którą bez wątpienia możemy nazwać naszym wewnętrznym Małym Księciem.

Agnieszka Baranowska, reżyser:

W „Małym Księciu” odnalazłam wiele tropów przypominających o tym, że nie da się żyć bez najprostszych, a wciąż trudnych dla nas życiowych prawd: bez miłości, bez przyjaciela, bez okazywania sobie czułości i empatii, bez uważności na własne życie i że nie da się udawać, że nie dostrzegamy wokół siebie różnych, dziwnych istot – ludzi, z którymi mniej lub bardziej potrzebujemy żyć, choć nie zawsze jest to łatwe. Postacie na planetach to są ludzie, których spotykamy na co dzień. Czasem sobie z nimi nie radzimy, nie mamy ochoty ich widywać, pracować i żyć z nimi…A gdyby tak spojrzeć na nich z czułością – tak jak robi to Pilot i będzie tego uczył Baobaby – to może życie byłoby przyjemniejsze i łatwiejsze, a na pewno bezpieczniejsze, bo z rozwagą umielibyśmy stawiać granice.

(…) W spektaklu zderzymy opowieść głównego bohatera – Pilota z rzeczywistością codziennego świata. Mały Książę pojawi się w różnych odsłonach. Będzie znakiem naszego bycia blisko siebie, naszej wrażliwości, współodczuwania, uważności na świat i na to, co dzieje się w naszym życiu.

„Ziemia mówi o nas więcej niż wszystkie książki. Bo stawia nam opór”.

[Antoine de Saint-Exupéry, Ziemia, planeta ludzi]

 „Mały Książę” – o czym niewielu wie – jest historią życia autora. On sam jako Mały Książę, borykający się z rzeczywistością i demonami przeszłości, unaocznia nam prawdę o życiu, które nie jest proste dla osób wybitnie wrażliwych. Poza opowiastką filozoficzną mamy do czynienia z postaciami, które mają swoje odpowiednikiw rzeczywistości: Róża, Lis…

Exupéry podobno całe życie żałował, że nie zadedykował swojej opowiastki żonie. Naszą opowieść kończy Róża, której pierwowzorem była żona pisarza – Consuelo Suncin de Sandoval, składając tym hołd autorowi i jego żonie. Życie jest przewrotne, ale czułość, pamięć i wiara w to, co jest uczciwe i szczere, zawsze daje szansę na dobre zakończenie.


„Mały Książę” (Le Petit Prince) – powiastka filozoficzna francuskiego pisarza, poety i zawodowego pilota Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, wydana w 1943 w Nowym Jorku. Przetłumaczona na ponad 400 języków w tym na dialekty i gwary, w Polsce dostępna m.in. w wersji wielkopolskiej, śląskiej i góralskiej. To jedyna książka tego autora, którą sam zilustrował. Pod warstwą baśniowej, wieloznacznej fabuły kryją się wątki realistyczne, autobiograficzne i psychologiczne. 

Obsada:

Marek Ślosarski – Pilot, 

Mariusz Urbaniec – Baobab 1,

Bartosz Kopeć/ Waldemar Cudzik– Baobab 2, Latarnik

Marta Honzatko – Baobab 3, Młoda Róża, Róża w Rozkwicie, Próżny, Kobieta z Pilnikiem

Czesława Monczka – Róża o Zachodzie Słońca, Król, Pani Z.

Małgorzata Marciniak – Biznesmen, Kobieta z Wózkiem, Róża w ogrodzie

Sylwia Karczmarczyk – Żmija, Lis

Antoni Rot – Pijak, Kwiat Pijany, Kupiec

Robert Rutkowski – Geograf, Mężczyzna z Gazetą, Zwrotniczy

 

Premiera: 1 VI 2022 r. 


Zapraszamy na spektakl:

20.04.2024r., godz. 17:00 (spektakl rodzinny)

 

czas trwania: 1 h 30 min. bez przerwy

Galeria