Aktualności

Filmowa Piosenka Gerdy - teledysk do "Królowej Śniegu"!

Filmowa Piosenka Gerdy -  teledysk do "Królowej Śniegu"!

„Królowa Śniegu” ma swój teledysk - poczujecie magię Teatru!

Singiel powstał z materiałów filmowych do spektaklu w reżyserii Magdaleny Piekorz.

Premiera „PIOSENKI GERDY” na teatralnym Facebooku, a już teraz rozmowa z Magdaleną Piekorz o kulisach tworzenia wideoklipu:

Jak powstał materiał filmowy i muzyczny do clipu?

- Możliwość stworzenia teledysku wynikała bezpośrednio z tego jak powstawał nasz spektakl. Jak być może widzowie pamiętają, podczas tworzenia przedstawienia zdecydowaliśmy wspólnie z Hektorem Weriosem, który był odpowiedzialny za wizualizacje i warstwę plastyczną widowiska, że zrealizujemy część scen za pomocą greenboxu, czyli połączymy technikę filmową z techniką teatralną. Dzięki temu, podczas nagrań powstało dosyć dużo materiałów stricte filmowych, takich, które łączą technikę filmową z techniką animacji komputerowych. Mogliśmy je teraz wykorzystać.

„Królowa Śniegu” w dużym stopniu jest widowiskiem muzycznym. Teledysk promuje całość przedstawienia, czy tylko jedną z piosenek?

- Przypomnę, że muzykę do całego przedstawienia skomponował Adrian Konarski, także do piosenek do których napisałam teksty. Teledysk promuje „Piosenkę Gerdy”, którą śpiewa Hanna Zbyryt, grająca w spektaklu tę właśnie postać. Realizując nasze przedstawienie postanowiliśmy, że w tej części, w której aktorzy śpiewają, uruchomimy dodatkową warstwę wizualną. Dlatego na scenie pojawił się ekran, a na nim animowane klipy wyświetlane w trakcie piosenek. Tak było w spektaklu. Teraz, dysponując tymi materiałami, połączyliśmy wizualizacje z różnych fragmentów przedstawienia w jeden clip -  żeby pokazać widzom, jaki klimat miało nasze przedstawienie i jaka to była opowieść.

Których bohaterów zobaczymy?

Przede wszystkim Gerdę czyli Hannę Zbyryt, Kaja - Krzysztofa Kołę i oczywiście tytułową Królową Śniegu - Teresę Dzielską. Na moment pojawi się również baśniowy Kruk, którego zagrała Agata Ochota-Hutyra. Niestety, nie udało się pokazać w clipie wszystkich postaci ze spektaklu, ponieważ opieraliśmy się tylko na tych fragmentach, w których wykorzystaliśmy greenbox.

Jak przebiegało nagranie piosenki i montaż całości?

Hania nagrywała piosenkę u siebie w domu w Zakopanem. Pomagał jej w tym na miejscu kolega dźwiękowiec i - zdalnie Adrian Konarski, który był w tym czasie w Krakowie. Potem Adrian opracował muzycznie utwór i przygotował go tak, żeby słuchacz mógł otrzymać dobrą, profesjonalną jakość.

Ja z kolei łączyłam się internetowo z Adamem Synyszynem, który od początku pracy nad wizualną warstwą przedstawienia animuje wizualizacje Hektora Weriosa i montuje wszystkie materiały. Adam jest w tej chwili w Korei. Łączyliśmy się przez Skype ‘a i Adam udostępniał mi ekran swojego komputera. Montowaliśmy w przestrzeni między Katowicami, gdzie w tej chwili jestem, a daleką Koreą, w której mieszka Adam.

Teledysk do „Królowej Śniegu” to symbol naszego spektaklu, ale i czasów za którymi tęsknimy?

- Tęsknie za całym Zespołem, za pracą, za kontaktem z widzami. Także za samym spektaklem. Po premierze, która odbyła się  29 lutego, udało nam się zagrać to przedstawienie tylko parę razy, kilka dni z rzędu - na tym skończyła się nasza podróż z „Królową Śniegu”.

Mam  jednak nadzieję, że szybko do niej wrócimy. Z drugiej strony cieszę się z tego, że udało nam się wystawić premierę. To był właściwie ostatni moment, kiedy to było możliwe, chociaż nikt się z nas się nie spodziewał, że tydzień później o tej samej porze nie będziemy już mogli wychodzić z domów…

Myślę, że teledysk to doskonały pretekst do tego, żeby przypomnieć nasz spektakl i zachęcić widzów, żeby do nas wrócili, jak tylko będzie to możliwe.

Dziękuję za rozmowę

JK

Foto: Piotr Dłubak

 

Piosenka Gerdy ( Gerda’s Song ) ze spektaklu „Królowa Śniegu” w reżyserii Magdaleny Piekorz –  z muzyką Adriana Konarskiego, słowami Magdaleny Piekorz i wizualizacjami Hektora Weriosa - Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

śpiewa: Hanna Zbyryt

występują: Hanna Zbyryt ( Gerda ), Krzysztof Koła ( Kaj ), Teresa Dzielska ( Królowa Śniegu ),

Agata Ochota-Hutyra ( Kruk )

słowa: Magdalena Piekorz

muzyka, fortepian i aranżacja: Adrian Konarski

reżyseria: Magdalena Piekorz

zdjęcia, rysunek i wizualizacje: Hektor Werios

animacja i montaż: Adam Synyszyn

realizacja nagrania: Janusz Pilch

efekty dźwiękowe: Jacek Gruszka

światło: Paweł Murlik

współpraca scenograficzna: Stanisław Kulczyk

kostiumy: Dominika Żłobińska

charakteryzacja: Ewa Gut, Ewa Michalak, Ewa Chłód

tłumaczenie tekstu na język angielski: Piotr Kraska

Teatr im. Adama Mickiewicza

Częstochowa 2020