Spektakle

Kariera Nikodema Dyzmy

reżyseria Gabriel Gietzky

 

"Kariera Nikodema Dyzmy" zakwalifikowany do Konkursu Klasyka Żywa

Miło nam poinformować, że spektakl pt. "Kariera Nikodema Dyzmy" na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Gabriela Gietzkyego bierze udział w IX Konkursie Na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".

Kariera Nikodema Dyzmy 

Spektakl na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

Adaptacja – Radosław Paczocha, reżyseria – Gabriel Gietzky, scenografia, kostiumy, projekcje – Adrian Lewandowski, muzyka – Marcin Nenko, Paweł Osicki, choreografia – Szymon Michlewicz-Sowa, reżyseria światła – Filip Niżyński, asystent reżysera, inspicjent, sufler – Andrzej Rospondek

Tadeusz Dołęga-Mostowicz wbija ostrze satyry w rzeczywistość społeczno-polityczną Polski międzywojennej. Dekonstruuje mity i systemy. Z wielką pasją i precyzją obnaża hochsztaplerskie układy, miernotę intelektualną elit politycznych, karierowiczostwo. Bacznie, choć nieco w duchu Gogola, przygląda się człowiekowi. 

Kim właściwie jest Nikodem Dyzma? Prostakiem, chamem, nieudacznikiem, sprytnym oszustem, a może prostolinijnym prowincjuszem, przez przypadek ulepionym przez otoczenie na celebrytę, myśliciela i ekonomistę? Nim wkroczy na salony jest urzędnikiem pocztowym. Jego kariera jest dziełem przypadku: na ulicy znajduje zaproszenie na raut dyplomatyczny odbywający się w Hotelu Europejskim w Warszawie. Dyzma wybiera się tam przede wszystkim po to, aby się najeść. Swoimi niestandardowymi reakcjami i zachowaniem intryguje towarzystwo. Widzą w nim męża stanu, polityka, ważną osobistość. Dają mu carte blanche, jego kariera nabiera na sile i rozmachu. 

 „W spektaklu skupiłem się głównie na idei dyzmizmu. Na próbie odpowiedzi, na pytanie: Ile w sobie mamy z Dyzmy, a na ile Dyzmów sami stwarzamy? Jak często ulegamy pozorom, dopatrując się na przykład w czyimś milczeniu – tajemniczości, a w wyrachowanym zachowaniu – przejawu geniuszu? Jak często ulegamy ułudzie, poddajemy się manipulacji i sami manipulujemy? 

- Spektakl będzie zawieszony między epokami, ale tylko w kostiumach i muzyce – dodaje reżyser. Twórca adaptacji, Radosław Paczocha, usunął pewne archaicznie brzmiące formy językowe i bezpośrednie nawiązania do tamtej epoki. W tym miejscu  pojawiają się inne, które możemy odnieść do dzisiejszej rzeczywistości. Ale to już zostawiam inteligencji widzów, „Kariera Nikodema Dyzmy” jest przecież do bólu aktualna. 

 

KTO JEST KIM?

 • NIKODEM DYZMA – ADAM HUTYRA
 • MAŃKA – MARTA HONZATKO
 • NINA – SYLWIA WARMUS
 • KUNICKI – ANTONI ROT
 • KRZEPICKI – BARTOSZ KOPEĆ
 • PRZEŁĘSKA – MAŁGORZATA MARCINIAK
 • MINISTER JASZUŃSKA – IWONA CHOŁUJ
 • PUŁKOWNIK WAREDA – MACIEJ PÓŁTORAK
 • TERKOWSKI – ROBERT RUTKOWSKI
 • PONIMIRSKI – WALDEMAR CUDZIK
 • ROLA EPIZODYCZNA - RAFAŁ PATEJUK

Współtwórcy przedsięwzięcia: 
Kierownik techniczny - Stanisław Kulczyk

 Fryzjerstwo, charakteryzacja, garderobiane:

Ewa Chłód, Ewa Gut, Ewa Michalak

Światło: Krzysztof Walczyk, Arkadiusz Ficek,  dźwięk: Piotr Andrzej Całus

 Rekwizytorzy: Rafał Patejuk, Grzegorz Gut

 Obsługa techniczna sceny: Jacek Celiński, Zbigniew Dulnik, Dariusz Haładus, Paweł Kużdżeń, Bartłomiej Odwaga

Krawcowe: Anetta Kuliś, Barbara Mazur, Elżbieta Będkowska

Pracownia modelatorska: Mirosław Kurek, Marcin Kozierkiewicz, Halina Lewandowska

Pracownia ślusarska: Jan Gawron, Michał Dziadkiewicz Pracownia stolarska: Robert Foks, Marcin Kupczyk

 


Spektakl przedpremierowy - 31 marca 2023 r. 

PREMIERA – 1 IV 2023 r.