Spektakle

Kariera Nikodema Dyzmy

reżyseria Gabriel Gietzky

Spektakl na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

 

W spektaklu skupiłem się głównie na idei dyzmizmu. Na próbie odpowiedzi, na pytanie: Ile w sobie mamy z Dyzmy, a na ile Dyzmów sami stwarzamy? Jak często ulegamy pozorom, dopatrując się na przykład w czyimś milczeniu – tajemniczości, a w wyrachowanym zachowaniu – przejawu geniuszu? Jak często ulegamy ułudzie, poddajemy się manipulacji i sami manipulujemy?

Spektakl będzie zawieszony między epokami, ale tylko w kostiumach i muzyce. Twórca adaptacji, Radosław Paczocha, usunął pewne archaicznie brzmiące formy językowe i bezpośrednie nawiązania do tamtej epoki. W tym miejscu  pojawiają się inne, które możemy odnieść do dzisiejszej rzeczywistości. Ale to już zostawiam inteligencji widzów, „Kariera Nikodema Dyzmy” jest przecież do bólu aktualna.

– Gabriel Gietzky o spektaklu


Tadeusz Dołęga-Mostowicz wbija ostrze satyry w rzeczywistość społeczno-polityczną Polski międzywojennej. Dekonstruuje mity i systemy. Z wielką pasją i precyzją obnaża hochsztaplerskie układy, miernotę intelektualną elit politycznych, karierowiczostwo. Bacznie, choć nieco w duchu Gogola, przygląda się człowiekowi. 

Kim właściwie jest Nikodem Dyzma? Prostakiem, chamem, nieudacznikiem, sprytnym oszustem, a może prostolinijnym prowincjuszem, przez przypadek ulepionym przez otoczenie na celebrytę, myśliciela i ekonomistę? Nim wkroczy na salony jest urzędnikiem pocztowym. Jego kariera jest dziełem przypadku: na ulicy znajduje zaproszenie na raut dyplomatyczny odbywający się w Hotelu Europejskim w Warszawie. Dyzma wybiera się tam przede wszystkim po to, aby się najeść. Swoimi niestandardowymi reakcjami i zachowaniem intryguje towarzystwo. Widzą w nim męża stanu, polityka, ważną osobistość. Dają mu carte blanche, jego kariera nabiera na sile i rozmachu.

 

PREMIERA: 1 kwietnia 2023

Czas trwania: 140 minut (z przerwą)


Reżyseria – Gabriel Gietzky, adaptacja – Radosław Paczocha, scenografia, kostiumy, projekcje – Adrian Lewandowski, muzyka – Marcin Nenko, Paweł Osicki, choreografia – Szymon Michlewicz-Sowa, reżyseria światła – Filip Niżyński, asystent reżysera, inspicjent, sufler – Andrzej Rospondek

 

KTO JEST KIM?

 

Współtwórcy przedsięwzięcia: 
Kierownik techniczny – Stanisław Kulczyk

Fryzjerstwo, charakteryzacja, garderobiane – Ewa Chłód, Ewa Gut, Ewa Michalak

Światło – Krzysztof Walczyk, Arkadiusz Ficek

Dźwięk – Piotr Andrzej Całus

Rekwizytorzy – Rafał Patejuk, Grzegorz Gut

Obsługa techniczna sceny – Jacek Celiński, Zbigniew Dulnik, Dariusz Haładus, Paweł Kużdżeń, Bartłomiej Odwaga

Krawcowe – Anetta Kuliś, Barbara Mazur, Elżbieta Będkowska

Pracownia modelatorska – Mirosław Kurek, Marcin Kozierkiewicz, Halina Lewandowska

Pracownia ślusarska – Jan Gawron, Michał Dziadkiewicz

Pracownia stolarska – Robert Foks, Marcin Kupczyk


Spektkal zakwalifikowany do Konkursu Klasyka Żywa

Miło nam poinformować, że spektakl pt. "Kariera Nikodema Dyzmy" na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Gabriela Gietzkyego bierze udział w IX Konkursie Na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".