Spektakle

Tacy duzi chłopcy

reżyseria Piotr Machalica

 Piosenki Jana Wołka w mistrzowskim wykonaniu: Piotra Machalicy, Mariana Opani,  Waldemara Cudzika, Adama Hutyry

muzyka – Janusz Grzywacz, Włodzimierz Nahorny, Jerzy Satanowski, Janusz Strobel, aranżacje, kierownictwo muzyczne – Janusz Bogacki, scenografia – Arkadiusz Kośmider

Aktorom towarzyszy zespół muzyczny w składzie:

Janusz Bogacki – fortepian; Tomasz Bogacki – gitara; Paweł Pańta – gitara; Bogdan Kulik – perkusja

Jan Wołek - poeta, malarz, pisarz, autor piosenek wykonywanych m.in. przez Hannę Banaszak, Ewę Błaszczyk, Edytę Geppert, Piotra Machalicę, Mariana Opanię, Mirosława Czyżykiewicza.

Przekornie mawia o sobie "sztuk-mistrz". Swoje życie dzieli między Warszawę, a Kazimierz Dolny, gdzie ma swoją galerię obrazów - Suszarnia.

Na brak weny nigdy nie narzeka. – „Jak ona nie chce przyjść to trzeba ją wziąć za d... i posadzić koło siebie" – mówi . Jan Poprawa powiedział o nim: (...) Jest dziś prawdopodobnie najwybitniejszym poetą piosenki. Chyba tylko Jonasz Kofta w najpiękniejszych swych utworach latał równie wysoko".

O czym pisze Jan Wołek? O życiu. O relacjach międzyludzkich, o tęsknotach, uczuciach rozmaitych, szczęściu i tragedii, międzyludzkiej chemii i miłości. Jan Poprawa w jednym z artykułów chyba najpiękniej i najtrafniej podsumował jego twórczość: „Wołek to kosmos uczuć pojedynczego człowieka".

W magicznym mikrokosmosie ludzkich uczuć zakorzenieni są bohaterowie Dużych chłopców. Dwadzieścia wierszy, mistrzowskich miniatur poetyckich, składa się na niezwykłą opowieść o człowieku. Świat dużych chłopców jest słodko – gorzki. Bohaterów łączy podobny sposób patrzenia na świat, podobna wrażliwość i życiowe niedopasowanie.

Spotykają się, aby wyśpiewać o miłości (a bardziej o jej braku), o samotności, o tym, że coś minęło bezpowrotnie...

Spektakl powstał w koprodukcji z Och – Teatrem Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury

Premiery: Teatr im. Adama Mickiewicza - 18 XII 2010 r.; Och-teatr w Warszawie - 14 I 2011 r.

"Tacy duzi chłopcy" w Och Teatrze - zobacz video