Aktualności

Lekcje na temat - "Wesele" St. Wyspiańskiego. Zapraszamy 05 i 06 listopada

Lekcje na temat - "Wesele" St. Wyspiańskiego. Zapraszamy 05 i 06 listopada

Spektakl – „Bo to Polska właśnie…” inspirowany „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego.

Aktorka Teatru Mickiewicza i współtwórczyni zakopiańskiej sceny – Hanna Zbyryt przygotowała ten program przed ponad rokiem specjalnie z okazji narodowego czytania „Wesela”. Przez ten czas program ewoluował i przerodził się w godzinny spektakl o najważniejszych postaciach dramatu Wyspiańskiego. Pojawiają się w nim, oczywiście, fragmenty „Wesela”, ale też własne komentarze oraz dawne i bardzo współczesne pieśni i piosenki. Nie jest to bryk, ale próba odniesienia się młodych (wciąż jeszcze) Aktorek do tego znaczącego w naszej kulturze tekstu.   

Całość zrealizowana została w konwencji „żywego planu”  z wykorzystaniem lalek i muzyki „na żywo”.

W spektaklu – oprócz Hanny Zbyryt – występują: krakowska aktorka – Katarzyna Ornatkiewicz i muzycy – Magda i Mateusz Gurgul.

 

Scenariusz i reżyseria: Hanna Zbyryt

Aranżacja muzyczna: Magda i Mateusz Gurgul

Występują: Hanna Zbyryt, Katarzyna Ornatkiewicz i lalki

Scenografia: Stanisław Rzankowski

Czas trwania: 60 min.

Projekt we współpracy z Teatrem Rozrywki RZT Szymaszkowa w Zakopanem

 

Zapraszamy 05 i 06 listopada 2019 r.

Projekt „Lekcje na temat…”  stworzyliśmy po spotkaniach

z nauczycielami i dyrektorami częstochowskich szkół.

Właściwie reagując na jasno określone zapotrzebowanie.

Nie jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom polonistów i budować naszego repertuaru wokół szkolnych lektur. Ale też ubolewamy, kiedy Państwo wraz z uczniami odchodzicie od naszego teatru wybierając propozycje agencyjne, które co prawda wpisują się w podstawy programowe nauczania języka polskiego, ale zazwyczaj stanowią zaledwie erzac prawdziwego spektaklu. Nie może być inaczej biorąc pod uwagę twórczy wysiłek, czas i budżet jaki wkładają w przygotowanie premier zawodowe teatry, a jaki obwoźne agencje.

Pragniemy, aby młodzi ludzie doświadczali teatru prawdziwego, aby rozwijali wrażliwość, aby doświadczali emocji. Chcemy kształtować Ich gust, aby w przyszłości, już w dorosłym życiu, stanowili ważną część teatralnej publiczności.

Galeria