O teatrze » Dyrekcja » dyrektor artystyczny - Magdalena Piekorz

 

MAGDALENA PIEKORZ ⟶ reżyser filmowy i teatralny, scenarzystka, doktor sztuki filmowej. Ukończyła reżyserię na WRiTV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; od 2004 do 2016 roku. adiunkt i wykładowca na Wydziale Reżyserii WRiTV, pełniła także funkcję dyrektora artystycznego  Instytucji Filmowej „Silesia-Film”.

Dyrektor artystyczna częstochowskiego Teatru od września 2018 r.

 Filmy do­kumentalne, które realizowała zarówno w Polsce, jak i za granicą, przyniosły jej prestiżowe nagrody. W dorobku reżyserskim znalazły się następujące tytuły: „Dziewczyny z Szymanowa”, „Franciszkański spontan”, „Przybysze”, „Labirynt”, „Znaleźć, zobaczyć, pochować”, „Arystokraci w Nowej Rosji”, „Prze­rwany lot”, „Opuszczone miasto”, a także serial „Chicago” oraz „Widok Krakowa”. Za debiut fabularny „Pręgi” otrzymała w 2004 r. Złote Lwy na Festiwalu w Gdyni. Rok później film był polskim kandydatem do Oscara. „Senność” z 2008 nagrodzona została Złotym Klakierem i otrzymała nagrody FFP w No­wym Jorku i Seattle. „Zbliżenia” z 2016 r. przyniosły nagrody za muzykę i zdjęcia na Festiwalu „Pro­wincjonalia”. Równolegle z twórczością filmową Magdalena Piekorz z powodzeniem realizuje spektakle teatralne, m.in. „Doktor Haust” – monodram Michała Żebrowskiego, Teatr Studio w Warszawie, „Łucja szalona” (współpraca m.in. z Krzysztofem Kolbergerem), Teatr Słowackiego w Krakowie, „Wizyta star­szej pani” (z Anną Polony w roli tytułowej), Teatr Śląski w Katowicach. Zrealizowała także w Teatrze Te­lewizji „Techniki negocjacyjne” z Agnieszką Grochowską i Mariuszem Bonaszewskim w rolach głównych.

W 2019 r. w częstochowskim Teatrze zrealizowała spektakl „Czyż nie dobija się koni?” Horacea McCoya.

W tym samym roku wyreżyserowała „Orfeusza i Eurydykę” Christopha Willibalda Glucka w Warszawskiej Operze Kameralnej oraz „Biesiadę u hrabiny Kotłubaj” wg scenariusza Jana Bończy-Szabłowskiego na podst. opowiadania Witolda Gombrowicza (Teatr Collegium Nobilium w Warszawie).

Premiera "Królowa Śniegu" Beniamina Bukowskiego (wg H. Ch. Andersena) w reżyserii Magdaleny Piekorz odbyła się w częstochowskim  Teatrze – 29 lutego 2020 r. 

Magdalena Piekorz jest także autorką wierszy i tekstów piosenek. W 2018 r. wydała tomik "Ogrody pamięci". W listopadzie 2018 r. na rynku wydawniczym ukazała się płyta "Ogrody złudzeń" z kompozycjami Adriana Konarskiego, na której znalazły się trzy piosenki do napisanych przez magdalenę Piekorz tekstów, zaśpiewane przez Joannę Kulig, Iwonę Loranc, Jacka Wójcickiego i Jarosława Wasika. W 2019 roku ukazała się także pierwsza powieść Magdaleny Piekorz pt. "Nieobecność" napisana we współpracy z pisarką Ewą Kopsik.

Zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony artystki: https://www.magdalenapiekorz.com/

 

Galeria