O teatrze » Dyrekcja » dyrektor artystyczny - Magdalena Piekorz

Magdalena Piekorz – reżyser filmowy i teatralny, scenarzystka, doktor sztuki filmowej. 

Ukończyła reżyserię na WRiTV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; od 2004 do 2016 adiunkt

i wykładowca na Reżyserii WriTV, pełniła także funkcję Dyrektora artystycznego w Instytucji Filmowej „Silesia-Film”.

 

Filmy dokumentalne, które kręciła zarówno w Polsce, jak i za granicą (m.in. w Bośni i USA) przyniosły jej prestiżowe nagrody (Brązowy Lajkonik za „Dziewczyny z Szymanowa” na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Grand Prix na Festiwalu Euroshorts za film „Przybysze”, Grand Prix VIDEOPOLIS Italy za dokument „Opuszczone miasto”). W dorobku autorki znalały się następujące tytuły: „Dziewczyny z Szymanowa”, „Franciszkański Spontan”, „Przybysze”, „Labirynt”, „Znaleźć, zobaczyć, pochować”, „Arystokraci w Nowej Rosji”, „Przerwany lot”, Opuszczone miasto”, a także serial „Chicago” (telewizja TVN) oraz „Widok Krakowa” film o literackim obliczu miasta z poetą Adamem Zagajewskim w roli narratora.  Za debiut fabularny „Pręgi” otrzymała w 2004 r. Złote Lwy na Festiwalu w Gdyni.

W 2005 roku film był polskim kandydatem do Oscara. „Senność” z 2008 nagrodzona została Złotym Klakierem  i otrzymała nagrody FFP w Nowym Yorku i Seattle.Zbliżenia” z 2016 r. przyniosły nagrody za muzykę i zdjęcia na Festiwalu „Prowincjonalia” we Wrześni.

Równolegle z twórczością filmową Magdalena Piekorz z powodzeniem realizuje spektakle teatralne. Od 2005 roku w dorobku reżyserki znalazły się następujące spektakle: "Czyż nie dobija się koni?" Horace'a McCoya (Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie), „Doktor Haust (monodram, w roli tytułowej – Michał Żebrowski) - Teatr Studio w Warszawie, „Łucja szalona” (współpraca m.in. z  Krzysztofem Kolbergerem) - Teatr Słowackiego w Krakowie, „Miłość i gniew” - Teatr Słowackiego w Krakowie, „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”- adaptacja i reżyseria – Teatr Rozrywki w Chorzowie, musical „Oliver!” - pięć lat w stałym repertuarze Teatru Rozrywki (120 osób w obsadzie, nominacje do Złotych Masek), „Hotel Nowy Świat” - Teatr Polski w Bielsku-Białej (nominacje do Złotych Masek ), „Wizyta Starszej Pani” (z Anną Polony w roli tytułowej) -Teatr Śląski w Katowicach.

Zrealizowała także Teatr Telewizji „Techniki negocjacyjne” z Agnieszką Grochowską i Mariuszem Bonaszewskim w rolach głównych oraz „Panna Madonna, Legenda Tych Lat” - koncert piosenek Ewy Demarczyk zrealizowany w ramach Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W wolnych chwilach Magdalena Piekorz pisuje wiersze i teksty piosenek. W styczniu 2018 roku ukazał się tomik poezji „Ogrody pamięci”, jeszcze w tym miesiącu na płycie z kompozycjami Adriana Konarskiego „Ogrody złudzeń” znajdą się piosenki do napisanych przez nią tekstów w wykonaniu Joanny Kulig, Iwony Loranc, Jacka Wójcickiego i Jarosława Wasika.

W przygotowaniu jest także pierwsza powieść Magdaleny Piekorz „Nieobecność”, napisana we współpracy z pisarką Ewy Kopisk, a także scenariusze filmowe i adaptacje teatralne.

Galeria