Spektakle

Życie:trzy wersje

reżyseria Piotr Machalica

Yasmina Reza, przekład - Piotr Szymanowski, reżyseria - Piotr Machalica, muzyka - Bionulor, scenografia - Grzegorz Policiński, reżyseria świateł - Andrzej Wolf

Sztuka o olśniewającej przejrzystości i tempie. Niezwykłe mistrzostwo dialogu. Bezlitosne spojrzenie na dzi­siejsze obyczaje i moralne ułomności współczesnego człowieka. Niekłamany talent komediopisarski".  („Figaro Magazine”)

 

Moje sztuki określa się często mianem „tragicznych komedii” i  to chyba najbardziej odzwierciedla mój teatr – powiedziała Yasmina Reza w jednym z wywiadów.  Podkreśliła, że „Życie: trzy wersje” kompozycyjnie zbliżone jest do muzyki. Tworzyłam ją na podobieństwo sztuki – fugi: cztery głosy, ten sam, wielokrotnie i w wielu barwach powtarzany motyw.

Reza przedstawia trzy wersje tej samej kolacji z udziałem dwóch par małżeńskich: Soni i Henryka oraz Inez i Huberta. Młodego astronoma odwiedza profesor, naukowy autorytet, który - mimochodem, przy kolacji, informuje, że artykuł o podobnej treści do tego, który miał otworzyć karierę naukową gospodarza, przeczytał w Internecie. Atmosfera z minuty na minutę puchnie, tężeje, a towarzyskie spotkanie przeradza się w walkę, w której do głosu dochodzą podskórne ambicje, skrywane żale. Ten „pojedynek” trwa przez dwa akty, a raczej (jak chce autorka dramatu) rundy, polegające na jak najszybszym dotknięciu do żywego kogoś obok, aby samemu nie zostać zranionym. Wszyscy mają wyrównane szanse. Kto najsłabiej obroni swoją rolę – przegrywa… Co przyniesie runda finałowa? Jaką prawdę o człowieku nam odsłoni?

 

PREMIERA: 21 II 2015 r.

Grają: Sonia - Iwona Chołuj , Inez - Marta Honzatko, Hubert - Waldemar Cudzik, Henryk - Adam Hutyra, głos Arnaud - Tobiaszek Półtorak

Muzyka do przedstawienia dostępna jest do darmowego pobrania ze strony internetowej jej twórcy :

https://bionulor.bandcamp.com/album/trois-versions-de-la-vie-free-download

Wystarczy kliknąć "free download" i wybrać format : MP3, FLAC itp...

Czas trwania spektaklu: 90 min. (bez przerwy)