Aktualności

„Pierwszy raz” na scenie plenerowej w ramach projektu Aleje - tu się dzieje!

„Pierwszy raz”  na scenie plenerowej w ramach projektu Aleje - tu się dzieje!

Dziś, 13 czerwca o godz. 20.00 na scenie plenerowej na Placu im. W. Biegańskiego zaprezentujemy spektakl „Pierwszy raz”. Na scenie między Ratuszem i Odwachem wystąpią: Teresa Dzielska oraz Robert Rutkowski. Wstęp Wolny!

W razie złej pogody spektakl odbędzie się w sali widowiskowej IV LO im. Henryka Sienkiewicza.

Zapraszamy!

Pierwszy raz, reżyseria Tomasz Man

Komedia o uteatralizowanej miłości i erotycznej inicjacji mieszkańców miejskiego blokowiska. Michał Walczak pisze o swojej sztuce, że "oparta jest przede wszystkim na ostrej, tragikomicznej przepychance międzypłciowej, z całym okrucieństwem i humorem wzajemnego niezrozumienia między nowoczesną ONĄ i nowoczesnym ONYM".

Sztuka Walczaka dotyka sfery życia seksualnego, a raczej wyobrażeń na jego temat kształtowanych przez popularną, młodzieżową prasę. Bohaterami jest para nastolatków, którzy reżyserują swój "pierwszy raz" według wskazówek wziętych z pism typu "Bravo Girl". A więc musi to być chwila wyjątkowa i pamiętna, on prosto z deszczu, zmoknięty, co daje pretekst do zdjęcia ubrania, ona samotna, drżąca, potrzebuje opieki, obowiązkowe wino, świece i bukiet świeżych kwiatów. Dążenie do perfekcji zmienia się w absurd...
(Roman Pawłowski, „Gazeta Wyborcza" nr 67, 2006)

Michał Walczak - rocznik 1979. Debiutem dramatopisarskim  była „Piaskownica". Kolejne autorskie sztuki to: „Podróż do wnętrza pokoju", „Kopalnia" „Dziwna rzeka", „Pierwszy raz", „Smutna królewna".

Tomasz Man - dramaturg i reżyser. Współpracował z Teatrami: Rozmaitości, Polskim, Powszechnym w Warszawie; Teatrem Miejskim w Gdyni; Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie; Teatrem Polskim we Wrocławiu. W 2004 r. na częstochowskiej scenie zrealizował „Piaskownicę" Walczaka. Jest autorem dramatów: „Katarantka", „111", „Dobrze".

reżyseria Tomasz Man

Michał Walczak, scenografia - Anetta Piekarska-Man

Obsada:

Magda - Teresa Dzielska

Karol - Robert Rutkowski

 

Dział Promocyjno – literacki

Teatr im. A. Mickiewicza w Czestochowie

(34) 372 33 27 (47, 57)