Aktualności

Czytanie Wspolczesnego Dramatu

"MEKSYK" Catherina Aigner

...........................................................................

14 listopada (piatek), godz. 19.00


Czytają: Ewelina Rucińska, Adam Łoniewski, Cecylia Putro

.............................................................................


Klub Carpe Diem (Aleja 29), wstęp wolny


CATHERINE AIGNER — ur. w 1977 w Monachium; studiowała wiedzę o teatrze i scenopisarstwo. Finalistka Dni Dramaturgii 2003 w wiedeńskim Burgtheater. W roku 2006 stypendystka Literar Mechana. Tematy, którymi autorka zajmuje się w swojej twórczości dramaturgicznej, to izolacja, lęk, poczucie osamotnienia w społeczeństwie, tęsknota za miłością.

Linus stracił żonę, dziecko i pracę. Został mu tylko pies. Choć próbował wziąć się w garść, za każdym razem zderzał się z brutalną rzeczywistością i społeczeństwem, które, jego zdaniem, uniemożliwia mu samorealizację. Sara nie miała ochoty przyjąć zaproszenia na kolację ze znajomymi, którą zorganizował jej były mąż. Kiedy wchodzi do mieszkania, jest pierwszym gościem i, jak się okaże, jedynym: Sara wpada w pułapkę. Została zwabiona do mieszkania Linusa, który za wszelką cenę chce namówić ją do wspólnego wyjazdu do Meksyku, gdzie mają zacząć nowe życie. Pełne nienawiści dialogi stopniowo odkrywają, w jakim klinczu emocjonalnym ta para żyła i nadal żyje.
Aigner ukazuje zawziętą walkę o szczęście, którego nigdy nie było. Ujmuje swoich bohaterów w lekko abstrakcyjne ramy, które okazują się więzieniem. Mimo że sytuacja jest dramatyczna, autorka pokazuje też swoisty komizm tych zakleszczonych w sobie ludzi.